MEMNUN DEĞİLSENİZ YENİ BİR HAYAT YARATIN

MEMNUN DEĞİLSENİZ YENİ BİR HAYAT YARATIN

Ünlü modacı Coco Chanel’e ithaf edilen bir söz var; “Mevcut hayatımdan memnun değildim, ben de kendime daha güzel bir hayat yarattım”, bugün ve yarın bu konu üzerinde duracağız biraz. Her şeyden önce şunu bilmenizi isterim ki şikayet etmek hiçbir işe yaramıyor yani yeni bir hayat yaratacak isek bunu şikayet ederek yapamayız, sadece kendimizin ve çevremizin enerjisini düşürmüş oluruz. Şimdi gelelim konumuza.

Hayatınızda memnun olduğunuz alanlar var ve o kadar da memnun olmadığınız bir şeyleri değiştirmek istediğiniz alanlar var; memnun olduğunuz şeyleri yeni hayatınıza da taşıyacaksınız. Hayatınızı bazı bölümler halinde değerlendirerek 10 üzerinden bir notlandırma yapın, 7 ve üzerinde not alanları bir kenara ayırın, diğer alanları değiştirmeye çalışacaksınız ve bu şekilde yeni bir hayatı zaman içinde oluşturacaksınız.

Sağlıkla başlayın; fiziksel ve ruhsal sağlık durumunuz olarak ikiye de ayırabilirsiniz; aile ilişkileriniz ile devam edin; sonra ilişki durumunuzu ve yaşadıklarınızı gözden geçirin; iş ve para durumunuz nasıl, bu alanda bir değişiklik düşünüyor musunuz, sosyal hayatınız size keyif veriyor mu, arkadaşlarınız sizi destekliyor mu, ilgi alanlarınız ve hobileriniz var mı, zaman ayırabiliyor musunuz, seyahat edebiliyor musunuz, tutku duyduğunuz şeylerin peşinden gidiyor musunuz, kendinizle ilgili değiştirmek istediğiniz şeyler var mı, eğer hayatınız bir sistem ise bu sistemi daha iyi hale getirmek için sisteme neyi daha fazla vermek gerekiyor, zaman mı, para mı, huzur mu, sevgi mi?

Bu ve benzeri sorulara vereceğiniz cevaplar hem hayatınızın memnuniyet derecesini ölçmenizi sağlar hem de hangi alanlarda yapacağınız değişikliklerin daha önemli olabileceğini gösterir.

Yeni bir hayat yaratmak demek, memnun olmadığınız alanlarda orta ve uzun vadede istediğiniz sonuçları alarak hayatınızı daha mutlu olacağınız şekilde yeniden yapılandırmak demektir.

Elbette, bu tek bir yazı kapsamında ele alınabilecek kısa bir konu değil, bu konuya ilgi duyuyorsanız kitaplarımı da okumanızı önerebilirim. Ayrıca notlar alarak çalışmak kesinlikle işe yarar, acele etmeyin ama çok da yavaş davranmayın.

Öyle bir hayat tasarlayın ki yıllar geçip geriye baktığınızda tekrar o yaşlara dönsem yine aynı şekilde yaşamak isterdim diyebilin.

Düşüncelerinizi, bakış açılarınızı biraz değiştirmeye çalışın, aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar almak zordur; eylemlerinizi çeşitlendirin, sizi hedeflerinize götürebilecek farklı yollar olabileceğini de unutmayın.

Yarın devam edeceğiz.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmalarından yararlanmak için [email protected] adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz.

Paylaş