MANTIKSIZ DÜŞÜNCELER VE İNANÇLARIN SORGULANMASI

MANTIKSIZ DÜŞÜNCELER VE İNANÇLARIN SORGULANMASI

Çoğumuzun hayatını etkileyen mantıksız düşünceler ve mantıksız inançlar var. Ben şanssızım, ben iyi yatırım yapamam, neyi alsam fiyatı düşer gibi örnekler verebilirim. Bir kez bu şekilde inanmaya başladığımızda istisnaları da tamamen hafızamızdan siliyoruz bir şekilde. Hep böyle oluyor, her zaman karşıma bu şekilde çıkıyor şeklinde düşünmeye ve anlatmaya başlıyoruz. Kendisini gerçekleştiren kehanet misali bir süre sonra yaşadıklarımız da etkileniyor sanırım.

Elbette henüz küçük bir çocukken yakın çevremizden bize aşılanan düşünce ve inançlar var. Büyüdükçe bazılarını değiştiriyoruz bazıları ise kalıyor. İçinden çıkılmadığı zaman ne yapabiliriz peki?

Bence bu işin birinci aşaması değiştirmek istediğimiz düşünce ve inançları ifade ederken kullandığımız cümle kalıplarını değiştirmek olabilir. Her zaman zarar ederim yerine bazen zarar ederim bazen de kazanırım gibi. Ne zaman kendimi kötü hissetsem hiçbir şey iyi gitmiyor yerine bazı şeyler iyi gidiyor bazı konularda daha güzel gelişmeler olabilirdi gibi.

Kalıplaşmış bir düşünce veya inancı değiştirmek için kilit sorulardan bir tanesi de şudur: Bu düşünce veya inanç günlük hayatımda bana iyi gelip kendimi iyi hissetmemi mi sağlıyor yoksa tam tersi bir etki mi yapıyor?

Kalıplaşmış bir düşünce veya inancı değiştirmek için aşağıdaki sorulardan da yararlanabilirsiniz.

Bu düşünce ya da inanç hangi yönüyle saçma ya da komik?

Bunu kimden öğrenmiş / almış olabilirim, bununla bağlantılı belli bir olay hatırlıyor muyum?

Şimdi lütfen hayatınızda size engel teşkil ettiğini düşündüğünüz kalıplaşmış bir inancınızı seçin, onu bir cümle olarak ifade edin, sonra da yukarıdaki soru cümlelerine bu inanç için cevap verin.

Bolluk bereket ile ilgili, şans ile ilgili, iş hayatı ile ilgili herhangi bir inanç olabilir.

Düşünceler ve inançlarımız belli ölçülerde hayatımızı etkilerler, güzel düşünce ve inançlarla daha güzel bir hayatın kapısını aralayabiliriz.

Paylaş