MAĞDUR ROLÜ OYNAMAK İSTEĞİNE DİRENİN

MAĞDUR ROLÜ OYNAMAK İSTEĞİNE DİRENİN

İçinde olduğumuz zor süreç bazılarımızda bazı eski alışkanlıklarının nüksetmesine yol açabiliyor, bazı kişiler için bu mükemmeliyetçilik olabildiği gibi bazı kişilerde de mağdur rolü oynamak isteğinin geri dönmesine şahit olabiliyoruz. Bugün bu konuda neler yapabileceğinizden bahsetmek istedim.

Mağdur rolü veya psikolojide kurban rolü nedir? Mağdur ya da kurban rolünün en büyük kazancı kişiyi sorumluluk almaktan kurtarmasıdır. Başına gelen olaylar kişinin sorumluluk alanının veya etki alanının dışındadır. Karşı taraf suçludur. Bu bakış açısında bir şeyleri değiştirme gücü ya da düşüncesi veya isteği de bulunmamaktadır. En çok ilişkilerde kurban rolü oynarız.

Kurban rolünün en büyük dezavantajı ise şudur: İnsan hayatının belli alanlarını kendisinin yönetebileceğine veya bu alanlarda bir şeyleri değiştirebileceğine, farklı yapabileceğine inanmaz. Kişinin bakış açısına göre kişinin özgür iradesi, azmi, kararlılığı ve motivasyonu değişim için yeterli değildir. Dolayısı ile aslında bir tür kendi kendini sabote etme ve başarısızlığa uğratma davranışı söz konusudur.

Kurban rolünde olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Gereğinden fazla kontrol etme isteği, sabırsızlık, gereğinden fazla endişe ve kaygı, zihnin genellikle geçmişte dolaşması, kendinizi değersiz hissetmek gibi unsurlar olabilir.

Peki çözüm nerede? Kurban rolünden kurtulmak için neler yapabilirsiniz? Kendinizi ve başkalarını daha çok affedebilmek becerisi geliştirmek çok önemlidir. Kendimize ve başkalarına karşı anlayışlı olabilmek önemli bir adımdır.

Yaşamda bir amaç, bir hedef ya da tutku geliştirmek en yararlı davranış olabilecektir.

Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek başka insanları da oldukları gibi kabul etmenin kapısını aralayabilir.

Mağdur rolünün tam tersi kişinin kendisini her şeye layık ve değerli hissetmesidir. Bunu yapmak için neye ihtiyacınız olduğunu bulun ve oradan başlayın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar