Liderlik Üzerine


Koçlukla tanıştıktan sonra büyük ve önemli değişikliklerin ancak kişinin kendisinde değişiklik yapması ile gerçekleşebileceğini fark ettim. Peki, tek bir karar alsak ve bu bütün hayatımızı iyi yönde etkileme gücüne sahip olsa bu ne olurdu? Ben bu soruyu kendime yaklaşık olarak 2-3 yıl önce sordum. Cevap, “kendi hayatının dizginlerini eline al, hayatına liderlik et!” şeklindeydi.

Hayatımı çok kabaca iki ayrı döneme ayırıyorum. 37 yaşımdan önce bir kurban rolünde yaşadığım hayatım ve 37 yaşımdan sonra hayatıma liderlik yapmaya başladığım dönem. En etkili değişiklik; hayatıma liderlik etmeyi kabul etmemle başladı.

Peki bu nasıl olacak? Kişinin kendi hayatının sorumluluğunu ele alması, kendini keşfetmesi, kim olabileceğini bularak ve o insan olarak dünyaya benzersiz bir katkıda bulunmaya karar vermesi ile bence liderlik süreci başlıyor. Yalnız sorumluluk almakla kendinizi suçlamayı birbirine karıştırmayın lütfen. Daha önce yan tarafta otururken şöför koltuğuna geçince ufak tefek bir iki kaza da olabilir, aldırmayın, herkesin öğrenme süreci farklı olacaktır 🙂

Hayatınızın sorumluluğunu alıp kendinize liderlik etmeye başladığınızda istediğiniz değişiklikleri daha kolay ve hızlı yapmanın yanı sıra; bence hep aradığınız o ruhsal aydınlanmaya da kavuşursunuz. Bende öyle oldu en azından. Ruhsal aydınlanma dediğimde minik çaplı kişisel bir şeyden bahsediyorum tabii ki, yoksa ben ermedim ve öyle bir amacım da yok.

Bence hayatta daha iyi bir yere gelmenin tek yolu insanın bir lider gibi davranması ile olur. Hayatınızın değişmesi için sizin değişmeniz gerekiyor ve bu sürece liderlik edebilecek olan tek kişi sizsiniz. Başkalarından örneğin bir koçtan yardım ve destek alabilirsiniz, bu, değişim sürecini daha hızlı ve kolay bir hale getirebilir.

Ama başkalarının size sizin hayatınız için liderlik yapmasını beklemeyin, bunu siz yapacaksınız.

Özgürlüğün de benim açımdan tanımı bu şekilde oluşmaya başladı açıkçası. İnsan kendi hayatını kendisi yönetemiyorsa nasıl bir özgürlükten söz edilebilir ki?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.