KULLANDIĞIMIZ KELİMELERİN VE CÜMLELERİN ÖNEMİ

KULLANDIĞIMIZ KELİMELERİN VE CÜMLELERİN ÖNEMİ

Günlük yaşamımızda düşüncelerimizin ve bu düşüncelerin sese dönüşmüş hali olan kelimelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Düşüncelerimize ve seçtiğimiz kelimelere dikkat ederek hem kendi motivasyonumuzu artırabiliriz hem de farklı seçeneklerin farkına varıp başarıya ulaşmamızı kolaylaştırabiliriz.

Ben çoğu şeyin bir seçim olduğuna inanırım, örneğin yapamıyorum dendiğinde yapamıyor musun yoksa yapmıyor musun diye sorarım karşımdaki kişiye. Bunun iki avantajı vardır, bir tanesi kişi bir seçim şansı olduğunu fark eder, yapmak ve yapmamak şeklinde. İkincisi de yine bununla bağlantılı olarak kişi belirli bir güce sahip olduğunu hatırlar. Çünkü yapamıyorum diye düşündüğümüzde veya bunu dile getirdiğimizde bu konu üzerinde bir gücümüz olmadığını da kabul etmiş oluruz, ki bence en tehlikelisi budur.

Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ederken konu yine döndü dolaştı pek de memnun olmadığı ilişkisine geldi, anlattıklarını bir süre sessizce dinledim, diğer yandan “ondan ayrılamıyorum” dediğinde müdahale etme ihtiyacı hissettim. “Ayrılamıyor musun yoksa ayrılmak istemiyor musun?” diye sorduğumda uzunca bir süre sessiz kaldıktan sonra “haklısın aslında ayrılmak istemiyorum sanırım” diye cevap verdi.

Düşüncelerinize ve kurduğunuz cümlelere bu açıdan yaklaşın ve bu konuya dikkat etmeye çalışın lütfen. Bir insanın öncelikli seçimlerinden bir tanesi de kendi hayatı üzerinde belli ölçülerde kontrol sahibi olmaktır, kendi hayatınızda edilgen olmayı değil etkin olmayı seçin lütfen. Hayatınıza liderlik yapmaya başlamak ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Bunu yapmaya başladığınızda çok kısa bir süre içinde bu konular hakkındaki duygularınızın ve motivasyonunuzun da olumlu yönde değişeceğine emin olabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş