KÜÇÜK ŞEYLERE TAKILMAMAYA ÇALIŞIN

KÜÇÜK ŞEYLERE TAKILMAMAYA ÇALIŞIN

Yazıldığı kadar kolay olmadığının farkındayım, benim de üzerinde çalıştığım ve zaman zaman zorlandığım bir konu. Bazen birisinin ağzından çıkan bir cümleye takılırız, ani bir tepki de verebiliriz. Aslında bu tip durumlarda en iyisi varsaymak yerine sormak, “tam olarak neden bahsediyorsun?” diyebilmek.

Küçük şeylere takıldığımızda büyük resmi kolaylıkla gözden kaçırabiliyor ve bizim için gerçekten önemli olabilecek konulara zaman ve enerji ayırmıyoruz.

Evet bazı kaygılarınız olabilir, takıldığınız küçük şeyler muhtemelen bu kaygılarınızı tetikleyen konularda ortaya çıkıyorlar. Gözünüzde çok büyütmeden sakince bir değerlendirme yapmaya çalışın, bu olayın sizi ne kadar etkileyeceği kısmında gerçekçi olmaya çalışın, örneğin bir hafta sonra hala hatırlıyor ve üzülüyor olacak mısınız?

Geçtiğimiz günlerde bir yazımın altına çok güzel bir okur yorumu yapılmıştı: “mutsuzluk bizi daha çabuk etkisi altına alıyor ve ondan kurtulmak oldukça zor oluyor” . Bu nedenle küçük şeylere takılmamak gereksiz mutsuzluklardan da koruyabilir bizi.

Küçük bir şeye takıldığınızda öncelikle sakinleşmeye çalışın; mümkünse biraz sakinleştikten sonra konuyu tekrar değerlendirin, gereğinden fazla tepki verip vermediğinizi ya da gereğinden fazla endişelenip endişelenmediğinizi düşünün, sevdiğiniz bir dostunuzdan konuyu değerlendirmesini de rica edebilirsiniz. Bazen dışarıdan bir değerlendirme iyi gelecektir.

Kimse hatasız değil, mükemmel değil, bir hata da yapmış olabiliriz veya bize karşı yapılmış da olabilir. Önemli olan niyet diye düşünüyorum, arkasında iyi niyet varsa kendimizi ve arkadaşlarımızı affetmek konusunda cömert olabiliriz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar