KRİZ DÖNEMİNDE LİDERLİK VE ŞİRKET YÖNETİMİ

KRİZ DÖNEMİNDE LİDERLİK VE ŞİRKET YÖNETİMİ

Olağanüstü günlerden geçiyoruz; çok fazla belirsizlik içeren bir dönemin tam ortasındayız. Peki bu dönemde nasıl liderlik yapmalıyız ve şirket olarak nasıl bir yol izlemeliyiz, işte bugün bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istedim sizlerle.

Elbette bu yaşanılan zor dönem bir süre sonra geride kalacak, hemen olmasa bile belli bir süre sonra hayatlarımız eskisine benzer bir hal alacak.

O dönem geldiğinde insanlar yavaş yavaş eski alışkanlıklarına geri dönecekler. Peki bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatıp o günlere ulaştığımızda şirketlerin koronavirüs günlerinde nasıl bir tavır aldığını unutacak mıyız?

Bu nedenle şu an yaşanmakta olan salgın döneminde önemli olan tek şey insanlığa yararlı olabilmektir, çalışanlarınıza, tanıdığınız ve tanımadığınız insanlara, hiç müşteriniz olmamış kişilere bile yarar sağlayabilmektir. Kriz döneminde liderlik bu gündemi takip etmekle mümkün olur.

Her şeyin bağı önce sağlık sonra da ekonomidir. Dolayısı ile yaşanan kriz döneminde önce çalışanların sağlığı düşünülerek alınması gereken tüm tedbirler maliyetine bakılmasızın azami seviyede alınmalıdır. Herhangi bir nedenden dolayı çalışma hayatına ara verilmek durumunda kalınırsa olabildiği ölçüde uzaktan çalışma modelleri ile işin yürütülmesine çalışılmalı, bunun mümkün olmaması durumunda belli bir süre çalışanların maaşları ödenmeye devam edilmelidir.

Bir şirketi şirket yapan iki şey vardır, bunlar çalışanlar ve müşterilerdir. Çalışanlarına ve müşterilerine en iyi davranan şirketler bu dönemi en iyi şekilde geçiren şirketler olacaklardır. Kimse kendisine yapılan iyiliği unutmayacaktır.

Dolayısı ile kriz döneminde liderlik ve şirket yönetimi; çalışanlarımıza, müşterilerimize, tedarikçilerimize karşı yarar sağlayacak politikaları üretmek ve uygulamaktır.

Bu dönemde yapılacak iletişim dürüst ve şeffaf olmalıdır. Güvenilirliğinizi bir kere kaybederseniz geri getirmek çok zor olabilecektir.

Gerektiğinde bazı kuralların esnetilebilmesi de mümkün olmalıdır, bu zor günlerden geçerken eski katı kurallarımız yerini daha fazla anlayışa ve empatiye bırakmalıdır.

Sevgi ile kalın

Paylaş

Önerilen Yazılar