KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE 4 D MODELİ

En güzel havuz

Uluslararası Koçluk Federasyonu her yıl Mayıs ayında koçluk haftasını kutlar. Bu yıl da koçluk haftası 4-10 Mayıs haftasına denk geldi. Koçluk bildiğiniz gibi değişim sürecinin yönetilmesi sürecidir. Dünya olarak hep birlikte tarihteki büyük değişimlerden birini yaşıyoruz. ICF Türkiye de içinden geçmekte olduğumuz dönemi dikkate alarak bu yılın koçluk temasını 4 D olarak belirledi.

4 D Modelini biraz açacak olursak bunlar Dayanışma, Dayanıklılık, Denge ve Dönüşüm dür.

Salgın döneminde duygusal dayanıklılık üzerine yazılar kaleme almıştım. Duygusal dayanıklılık bir açıdan da düştüğümüzde ayağa kalkabilme becerisidir. Dayanıklılık ne kadar düştüğümüzle ilgili değildir, düştüğümüzde ayağa kalkma kapasitemiz ile ilgilidir. Arzu ederseniz kendi adımı taşıyan web sitesinden bu yazılara ulaşabilirsiniz.

Dayanıklılık için olumlu düşünme ve iyimser bakış açısı ile başladıktan sonra esas temel direk vazifesini gören kısım denge konusudur. Bu da bizi modelin D harfi ile başlayan ikinci öğesine dengeye getiriyor.

Dengeden uzaklaştığınız zaman dayanıklılık azalır, bu nedenle hayatınızın olabildiği ölçüde bir dengede olmasını sağlamaya çalışın.

Dayanışma ise içinde olduğumuz süreçte en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerin başında geliyor. Aynı zamanda hayatın normal akışına dönmesini sağlamak adına da çok önemli.

Yüzlerce farklı ülkede milyarlarca insan hep birlikte bir sürecin içindeyiz ve bir çözüm üretilmeye çalışılıyor.

Yaşadığımız süreç pek çok şeyi dönüştürecek, bu da bizi modelin son d harfi ile başlayan kelimesi olan dönüşüme getiriyor. Dönüşüm için de uyum sağlama ve esneklik gibi becerilerimizi geliştirmek önemli. Aslında insanoğlu bu becerilere sahip olduğu için gezegen üzerindeki varlığını uzun süredir devam ettirebiliyor. Sadece belki biraz hatırlamamız uygun olacak.

Bir kitabımda bahsetmiştim, “unutkandır insanoğlu, en çok da kalbinin sesini dinlemeyi unutur, potansiyelini, neler yapabileceğini unutur. Bir gün hatırlar ve her şey yeniden başlar.”

Bir beyaz sayfa açarak yeniden başlamaya ve daha iyi bir dünya yaratmaya hazır olduğumuzu düşünüyorum.

Hadi gelin başlayalım o halde.

Paylaş

Önerilen Yazılar