KORKULARLA BİRLİKTE İLERLEMEYİ ÖĞRENMEK


Geçen haftaki yazılarımda önce farkındalıktan daha sonra ise eyleme geçmekten bahsetmiştim. Bu yazımda eyleme geçmemizin önündeki en büyük engellerden birisi olan korkuları genel olarak ele alacağım.

Öncelikle şunu anlamamız gerekiyor, korkmak son derece doğal bir duygudur, hepimizin içinde bulur, özellikle bilinmeyen korkutur. Korkunun olmadığı bir alan yok, özellikle de hayatınızla ilgili büyük değişimler söz konusu ise. Bu nedenle korkusuz olmaya çalışmaktan ziyade önce korkuyu anlamalı, kabul etmeli ve onunla birlikte ilerlemeyi öğrenmeliyiz.

Korku dediğimiz duygu özü itibarıyla bir varsayımdır. Duygusal beynimiz geçmişi olduğu gibi geleceğe yansıtma eğilimindedir, geçmiş tecrübelerimizi alır ve günümüze taşır, aslında dikkatli olmamız için bir mesajdır, ama arada kişinin geçirdiği tüm değişimler yok sayılmaktadır.

Örneğin bir kere iflas ettiniz diyelim, sonra hatalarınızdan ders çıkardınız, kendinizi geliştirdiniz ve farklı bir kişi oldunuz, duygusal beyniniz bunu dikkate almadan çalışır, yeni bir iş kurmaya karar verdiğinizde sanki siz aynı kişiymişsiniz gibi mesajını iletir ve korku başlayabilir.

Korkular daha çok geçmişte ve gelecekte var olabilirler. İçinde olduğumuz anda çok nadiren korku ile karşılaşırız. Gelecekte başımıza gelebilecek şeyler hakkında gereğinden fazla endişelenmek hem zaman kaybıdır hem de bize ruhsal olarak zarar verir.

Hiç kimse fiziken bugünde yaşayıp hayalinde yarattığı kötü gelecek senaryoları ile baş edemez. Bugüne kadar başınıza gelen sorunları o veya bu şekilde çözdünüz, problem çözme becerisine sahipsiniz, gelecekte başınıza bir şey gelirse yine bir şekilde halledersiniz, bugünden kötü senaryolar ile uğraşmayı lütfen bırakın, korkularınızı besleyen ve sizi hareketsiz hale getiren onlar.

Görsel beynimizi devreye alarak ve pozitif resimler, hayaller oluşturarak geçmiş=gelecek denklemini kırabiliriz. Ne olmasından korktuğunuzu değil, ne olmasını istediğinizi düşünün. Güzel bir plan yapın. Bu önemli bir fark yaratabilir.

Korku ile yol alınmaz, sevgi ile çıkılan yoldan korkulmaz. Yolunuzu sevginiz aydınlatsın.

Not: Eylül ayı ücretsiz koçluk ön görüşmeleri bugün başlamıştır, bilgi ve randevu için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.