KORKULARIN HAYATINI YÖNETMESİN


Dün bir danışanımla telefonda sohbet ediyorduk, uzun konuşmamızı tek bir cümle ile özetleyecek olsam dün akşam paylaşmış olduğum Yarına Not’u tercih ederdim: Korkuların hayatını yönetmesin, korka korka, korktuğunu yaşarsın. Bugün aslında farklı bir yazı planlamıştım, ama bu konu bence önemli olduğu için bugün işlemek istedim.

Odağımızı yani dikkatimizi verdiğimiz şeyleri gerçekleştiriyoruz. Korkmak, endişe etmek veya kaygı duymak aslında negatif dua gibi bir şeydir. Elbette kısa bir süre bu tip düşünceler herkesin zihnine gelebilir, bahsettiğim bu değil. Aynı konuda sürekli olumsuz senaryolara takılıp kalmak, korktuğumuz şeyin başımıza gelmesini kolaylaştırabiliyor.

Bu tip korkularla karşılaştığımızda yapılabilecek 2 veya 3 şey var. Birincisi panik olmamak, bir şey aklıma kısa süreli geldi diye başıma gelecek diye bir şey yok. İkincisi eğer yapabiliyorsam dikkatimi başka bir konuya vererek güzel bir şey düşünmeye çalışmak. Üçüncüsü aynı konuda pozitif bir senaryo yaratmaya çalışmak.

Buna biraz örnek vermem iyi olabilir. Diyelim ki sürekli işten çıkarılacağımı düşünüp kafada kuruyorum, bu durumda bana işle ilgili güzel bir senaryo lazım, aynı işyerinde terfi edip zam almak veya daha iyi koşullarla bir iş bulmak gibi. Veya sevgilimin beni terk edeceği fikrine takılıp kalıyorsam ilişkimizin çok daha iyi bir noktaya geleceğini hayal etmek gibi. Bu pozitif senaryolar sizi en azından dengeleyecektir.

Bu tip pozitif senaryoları değişik konular itibarıyla oluşturup yazıp yanınızda da taşıyabilirsiniz. Böylece aklınıza korkular geldiğinde çıkarıp okuyup bir denge kurabilirsiniz.

Korkmak son derece normal insani bir duygu, hepimiz korkarız. Daha önemli olan korkunun esiri olmadan, korkularla birlikte ilerlemeyi öğrenmektir. Bunu da analitik olarak ödül risk kıyaslaması ile yaparız. Bir adım attığımızda isteğimize doğru ilerlediğimizde elde edeceğimiz ödül nedir, bu yolda aldığımız riskler neler?

Objektif bir bakış açısına sahip değilsek ödülü küçültüp riski abartabilir ve korkuların hayatımızı yönetmesine izin vermiş oluruz. Bu nedenle dışarıdan bir bakış açısının desteğini almak iyi gelecektir.

Ne istediğimizi bilmek de cesaretimizi artırır, bu nedenle önemlidir. Bu konular ile ilgili olarak Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımda daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Korkularımıza doğru değil hayallerimize doğru ilerleyeceğimiz güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Ekim ayı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.