KORKULARIMIZI YÖNETMEK


Mutlulukla Değişim Programı adını verdiğim koçluk çalışmamın son aşaması hayatı yönetmek üzerine kuruludur. Aynı zamanda kişisel gelişim serisine dair yazmayı planladığım üçüncü kitabım da bu ismi taşıyacak, Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Hayatını Yönet. Bunun yazıldığı kadar kolay olmadığının farkındayım, yönetme aşaması bilginin yanı sıra ciddi deneyim isteyebilir. Ama bir yerlerden başlayabiliriz, belki bu yazım bir farkındalık oluşturmanıza katkıda bulunabilir.

Hayatı yönetmek dediğimde cesur olmaktan bahsediyorum, benim düşünceme göre hayatı cesaretle yönetmek gerekir, pek çok şeyin başı cesur olmaktır. Daha cesur olmanın öğrenilebilir bir şey olduğu fikrindeyim, en azından ben kendi hayatımda bu şekilde deneyimledim.

Cesur olmak, korkusuz olmak değildir. Korku yoksa cesaret de yoktur aslında. Cesaret daha çok korkuları yönetebilme becerisidir.

Bunun ilk aşaması korkularımızı tespit etmek ve onları tanımaya çalışmaktır. Elinize bir kağıt kalem almanızı ve korkularınızın bir listesini yapmanızı istiyorum.

Nereden başlayacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, nelere öfkelendiğinizi düşünerek başlayabilirsiniz, öfke çoğu zaman korkunun maske takmış halidir.

Listenizi yaptıktan sonra onu ikiye ayırmanızı rica ediyorum, bir tarafta yapmak istediklerinizi engelleyen korkularınız olacak, diğer tarafta ise yapmak istediklerinize engel olmayan korkularınız. Yapmak istediklerinizden kast ettiğim hayatta sizin için öncelikli olan nispeten daha önemli konular.

Bizim işimiz daha çok yapmak istediklerinize engel olan korkularınız olacak. Her birini tek tek ele almanızı ve biraz derine inmenizi istiyorum.

Korkuları büyüterek yok edebilirsiniz, en kötü ihtimal ne olabilir?

En kötü senaryonuzu yaratın ve onu yaşayın. Hayatta kaldığınızı, durumla bir şekilde başa çıkabildiğinizi ve sonrasında mutlu olmak için tekrar çaba sarf edebildiğinizi görün.

Sonra kendinize şu soruyu sormanızı istiyorum: Bu kötü senaryonun gerçekleşme ihtimali nedir? Diyelim ki bu soruya %10 şeklinde cevap verdiniz. Bu olasılık gerçekleştiğinde ne yaparsınız, nasıl devam edersiniz, planınızı yapın.

Kötü senaryoyu dengelemek için bir tane en iyi ihtimal senaryosu yaratın, gerçekleşme şansı size göre %1o olsun, bu iyi ihtimal senaryosu aynı konuda olursa daha iyi olur.

Bu kez bir kutlama hayal edelim, en iyi ihtimal senaryonuz gerçek olduğunda nasıl bir kutlama yapacaksınız, kimler olacak, neler konuşulacak bunları hayal edin lütfen.

İki durumu da zihninizde yaşadınız, hangisini düşünmek size keyif ve mutluluk verdi. Unutmayın insanlar baktıkları yöne doğru ilerlerler. Korkularınıza doğru minik bir adım atın, sonra minik bir adım daha, bir gün bir bakmışsınız ki hayatta yapamam dediğiniz şeyin başrolündesiniz.

Korkularınızı ve hayatınızı daha iyi yöneteceğiniz cesur ve mutlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.