KORKULAR VE CESARET

KORKULAR VE CESARET

Youtube videoları için 20 konu başlığı belirlemiştik Umay ile, korkular ve cesaret konusu da onlardan birisi, elimden geldiği ölçüde video konuları ile ilgili olarak yazılar yazmaya da çalışıyorum, imkanlarınız ölçüsünde videoları izlemenizi de öneririm, orada soru cevap şeklinde biraz daha geniş kapsamlı ele alma şansımız oluyor.

Korku dediğimizde bizi istediğimiz şeyleri yapmaktan alıkoyan düşünce ve inançlar şeklinde konuyu ele alıyorum kişisel gelişim anlamında. Bu çerçeveden bakacak olursak korkusuz olmak da pek mümkün değil, hepimizin o veya bu alanda bazı korkuları var. Geçmiş deneyimlerimiz de bu konuda oldukça etkili.

Cesaret ise bu noktada korkusuz olmak değil, sahip olduğumuz korkular ile birlikte ilerlemek anlamına geliyor. Korkulardan arınmayı beklediğimizde bu çoğu zaman hiç gerçekleşmeyebiliyor. Bu nedenle yapmak istediğiniz şey ile aranızda duran korkularınızı tanımlamanız ve buna rağmen ilerlemeyi tercih etmeniz yaşamınızda yapacağınız çok önemli bir seçim olacaktır.

Yıllar önce kurumsal iş hayatını bırakmaya karar verdiğimde benim tam olarak başıma gelen de buydu aslında, korkularımdan arınmış filan değildim, sadece onlarla birlikte ilerleyebileceğimi ve eğer bunu yaparsam zaman içinde azalacaklarını keşfetmiştim. Bilmediğimiz zaman veya deneyimimiz olmadığı zaman daha çok korkarız, bu son derece önemlidir, bu yüzden yapmak istediğiniz şey konusunda önce biraz araştırma yapmak, yapmış kişilerle konuşmak ve ilk adımları atıp biraz deneyim kazanmak önemlidir.

Özellikle de iş konusunda bir değişiklik yapmayı düşünüyorsanız bu şekilde hareket etmenizi önerebilirim.

Bugün yapmanızı istediğim bir çalışma var, sizin için önemli olan bir veya iki isteğinizi yazın, daha sonra hangi korkularınız nedeniyle bir adım atmadığınızı veya yeterince ilerlemediğinizi düşünün. Son olarak da bu konu hakkında nasıl bir araştırma yapabileceğini, kimlerle görüşebileceğini not alın, eğer bu araştırmalardan sonra bir ilk adım atacak olsaydınız bu ne olurdu?

Cesaret biraz da risk alma becerisidir ve ölçülü riskler alarak ilerleyebilir insan hayat yolculuğunda, fırsatları ve riskleri kıyaslarsınız ve fırsat kısmı daha ağır basıyor ise bir adım atarsınız. Bazen tek başınıza yaparsınız, bazen de profesyonel destek alırsınız.

Cesaretin hepimizin içinde belli ölçülerde mevcut olduğuna inanıyorum, sadece ortaya çıkarılması için biraz daha fazla emek göstermek gerekiyor belki de.

Sevgi ile kalın.

Paylaş