KONTROLÜMÜZDE OLANLAR VE OLMAYANLAR


Hepimizin istekleri ve hayalleri var, hayatın da olağan bir akışı var. Benim görüşüme göre olayların meydana gelmesi konusunda kontrolümüz sınırlı, daha çok olaylara verebileceğimiz tepkileri seçip yönetebiliriz. Bu da bize yeterince geniş bir hareket alanı verir.

Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim, ancak çok önemli bulduğum için tekrar etmek istiyorum. Mutlu olmanın yöntemlerinden bir tanesi etki alanında yani kontrol edebileceğimiz, bir şeyler yapabileceğimiz alanda hareket etmek ve bu alana konsantre olmaktır.

İlgi alanı dediğimiz şey, ilgilendiğimiz her şeyi ifade eder. Ülkenin durumu, okyanusta kaybolan uçak, tuttuğumuz takımın performansı, ailemizin şikayetleri, patronun davranışları, ekonominin geleceği gibi. İlgi alanına çok fazla odaklanmak kişiyi güçsüz bir konuma sokabilir. Daha çok etki alanımızda hareket etmeli ve yaşamalıyız.

Peki bu nasıl yapılabilir? Aslında çok basit, kendimize her durumda şunu sormalıyız, ben bu konuya ilişkin ne yapabilirim, nasıl bir katkıda bulunabilirim ve gerçekten yapmak istiyor muyum?

Kontrolümüzde olan alana odaklanarak zaman içinde büyük değişiklikler gerçekleştirebiliriz. Kontrolümüz dışında alanlar olması çaresiz olduğumuz anlamına gelmez. Çoğu zaman yapabileceğimiz şeyler vardır, etkisini küçümsediğimiz için yapmayız ve bazen şikayet etmeyi seçeriz.

Dikkatinizi kontrolünüz dışındaki alandan kontrolünüz altındaki alana kaydırmanız başarı hissini deneyimlemenizi kolaylaştırır ve genel olarak motivasyonunuzu artırır.

Kontrol etmeye önce kendi düşüncelerinizle başlayın. Aklınıza olumsuz ve işinize yaramayan bir düşünce geldiğinde buna saplanıp kalmamaya çalışın. Bunun sonucu, endişe, panik ve kaygı olacaktır.

Düşüncelerinizi farklı alanlara yönlendirmeye çalışın. Elinizin altında her zaman okunabilecek durumda en iyi ihtimal senaryolarınızı bulundurun.

Kendinize sorular sormayı alışkanlık haline getirin, sorular konusunda olabildiğince yaratıcı olun, bakış açınızı değiştirebilecek sorularınız olsun.

Zaman yönetimini ihmal etmeyin, kontrol etmenin en önemli fonksiyonlarından birisi zamanı kontrol edebilmek, yani zamanı iyi yönetmektir. Bu iyi bir önceliklendirme becerisi gerektirir. Yaptığınız veya yapacağınız işleri sıralarken bir önceliklendirme yapmaya çalışın.

Bütünü görebilecek bakış açıları üzerinde çalışın. Durumları biraz daha yukarıdan objektif bir şekilde gözlemleyin. Tek başınıza yapmakta zorlanıyorsanız koçluk desteği alın.

Hoşumuza gitsin veya gitmesin, hayatın kontrolü büyük ölçüde bizim elimizdedir. Sorumluluğu aldığınızda ve kontrol edebileceklerinize odaklandığınızda her şey bir süre sonra farklı gözükmeye başlayacaktır. Bana güvenin, sorumluluk bir yük değil bir fırsattır.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.