KONTROLÜMDE OLANLAR VE OLMAYANLAR

KONTROLÜMDE OLANLAR VE OLMAYANLAR

Koçlukta çok önem verdiğimiz bir konu danışanımızın, kendi kontrolünde olan alanları ve eylemleri belirleyerek emeklerini bu alanda yoğunlaştırmasıdır. Stephen Covey’in meşhur kitabı Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı’nda da bu konuya vurgu yapılır, iyi liderler ilgi alanlarından ziyade etki alanlarına odaklanan kişilerdir.

İçinde olduğunuz ve çözmek istediğiniz bir durum düşünelim. Bu konu ile ilgili olarak sizin yapabileceğiniz neler var? İşte bunlara odaklanmak aynı zamanda soruna değil çözüme odaklanmanızı da sağlayacaktır.

Biraz daha yukarıdan ve daha spiritüel bir bakış açısı ile yaklaşacak olursak hayat dediğimiz şey çok karışık bir sistem, bizim dışımızda pek çok başka insan ve sayısız faktör var, dolayısı ile hemen hemen her konu ile ilgili olarak bizim dışımızda gelişebilecek durumlar da söz konusu olabilir. O halde ne yapabiliriz? Yapabileceğimiz şeylerden bir tanesi kendi kontrol alanımızda hareket edip yapılması gerektiğini düşündüğümüz eylemleri sergilemek olacaktır.

Kontrolümüzde olan şeyler o kadar da kısıtlı değil aslında; düşüncelerim her şeyden önce benim kontrolümde. Ünlü terapist Viktor Frankl toplama kampından nasıl kurtulduğunu anlatırken bu argümanı da kullanmıştır, ne yaparlarsa yapsınlar düşüncelerim benim kontrolümde idi ve ben de bunu kullandım demiştir.

Bunun dışında düşüncelerimiz ile büyük ölçüde etkilediğimiz duygularımız, davranışlarımız, belli olaylar karşısında verdiğimiz tepkiler de etki alanımızdadır. Yaşayacağımız olayları değil ama bu olaylar karşısında vereceğimiz tepkileri belirleyebiliriz. Seçim yapmak ve karar almak da benzer şekilde bizim kontrolümüzdedir.

Kontrolümüzde olmayan konu ise bizim dışımızdaki gelişmeler ve bizim dışımızdaki insanların düşünceleri, duyguları, davranışları, kararları, tepkileri ve eylemleridir. Evet ikna etmek anlamında belki bir enerji harcayabiliriz, diğer yandan ikna olmak için de ikna olmaya hazır ve istekli olmak gerekir.

Konu çok geniş, bugün sadece eylem anlamında anlatmaya çalıştım, bu hafta yayınlamış olduğum diğer yazılar ile birlikte ele alındığında daha anlamlı olabilecektir.

Sevgi ile kalın.

Not: Nisan ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar