KONTROLÜ AZALTMAK

KONTROLÜ AZALTMAK

Üzerimizdeki gerginliğin, keyifsizliğin nedeni çoğu zaman bazı şeyleri veya hayatın kendisini gereğinden fazla kontrol etmeye çalışmak olabilir.

Bu işi birkaç boyutu var, bugünkü yazımda elimden geldiği ölçüde ana hatları ile ele almaya çalışacağım.

Çok fazla kontrol etmeye çalışmak büyük ölçüde güvensizlikten kaynaklanır. Ya kendime güvenmiyorum, ya hayatın kendisine güvenmiyorum, bazen ikisine birden güvenmiyor olabilirim. Eğer güveniyor olsaydım bu ölçüde kontrol etmeye çalışmak ve biraz daha fazla güzel sürprizlere hazır ve açık olurdum.

İşin ilginç yanı sandığımız kadar fazla kontrolümüz de olmayabilir hayatın akışı üzerinde. Başlamak için güzel bir soru, neler benim kontrolümde, neler değil? Bunu gerçekçi bri şekilde saptayabilmek her zaman önemlidir.

Kontrolümüzde olduğunu düşündüğümüz konular ile ilgili olarak elbette iyi bir plan yapıp eyleme geçmeliyiz. Eyleme geçmek stresi de azaltacaktır.

Kontrolümüzde olmayan konular ile ilgili olarak da bir şekilde daha fazla güvenmenin ve daha az endişe etmenin yöntemlerini bulmalıyız. Hayatı biraz daha fazla akışına bırakabilmeliyiz.

İnsanın kendisini rahat, huzurlu ve mutlu hissetmesi bir şeyleri sürekli olarak kontrol etmekten daha önemli diye düşünüyorum.

Bahar aylarındayız, önümüz yaz, şimdi umutlu olma zamanı, güzel sürprizlere açık olma fırsatı, hayatımızdaki güzel değişikliklere hazır olma zamanı, mutlu ve umutlu olmak için çok fazla sebep var, bunlara odaklanın.

Sevgi ile kalın.

Not: Mayıs ayı koçluk ön görüşmeleri başlamıştır, bilgi ve randevu için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar