KONFOR ALANINDAN ÇIKMAK NİYE ÖNEMLİ?

KONFOR ALANINDAN ÇIKMAK NİYE ÖNEMLİ?

Hayallerimizin çoğu konfor alanımızın dışında yer alıyor, eğer isteklerimizin gerçekleşmesini istiyorsak kendimizi konfor alanımızın dışına atacak cesaret ve motivasyona sahip olmak önemli gerçekten. Diğer yandan konfor alanından çıkmaya çalışmak bazı kişiler için zor olabilir. Bugünkü yazımda bu konudan bahsetmek istedim.

Bununla ilgili düşünsel süreçlerle başlamak yararlı olabilir. İlk aşamada belirli bir süre örneğin bir ay boyunca konfor alanınızda kalmak istediğinizde sizi neyin ya da nelerin etkilediğini lütfen not alın. Örneğin akşam yatmadan önce ertesi gün spora gitmeye karar verdim ama ertesi gün spora gitmedim, çünkü…

Sonrasında konfor alanında kalma isteğini artıran, dışarı çıkmayı zorlaştıran bazı genel düşünce kalıpları ve alışkanlıklarını inceleyin, bunların sizi ne ölçüde etkilediğine bakın.

Örneğin gereğinden fazla rutinler oluşturmak genel olarak konfor alanında kalma isteğini artırabilir; bu nedenle bazı rutinler iptal etmek, bazılarının değiştirmek konfor alanından daha rahat çıkmak için yararlı olabilir,  sizin hayatınızda bunlar neler olabilir?

Mükemmel olma, bir şeyleri mükemmel yapma isteği sizi ne ölçüde etkiliyor? Örneğin spor yapmanın mükemmel tanımı spor kıyafetleri giyip güzel bir havada sahilde bir saat süren bir yürüyüş yapmak ve eve gelip duş almak ise buna uymayan bir durum oluştuğunda sporu hiç yapmamak gibi ( örneğin sahile gidemedim ama bari yakındaki parkta yarım saat yürüyeyim düşüncesinin cazip gelmemesi)

Enerjinizin olmaması da sizi konfor alanında tutar. Kim dışarı çıkacak şimdi en güzeli bir çay ya da kahve yapıp evde oturayım.

Bir olaya yaklaşımınızın olsa da olur olmasa da olur, yani illa olması gerekmiyor şeklinde olması da işinizi zorlaştırır, bir hayaliniz ya da isteğiniz için ne kadar çok neden oluşturabilirseniz işiniz o kadar kolaylaşacaktır.

Nedenlerinizi yazın ve yanınızda taşıyın onları zaman zaman okuyabilirsiniz de. Güçlü nedenleri olan insana hayat da yardımcı olacaktır.

Konfor alanınızın biraz dışında sizi bekleyen güzel fırsatlarla en kısa zamanda tanışmanızı diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş