KOÇLUK NE İŞE YARAR?

KOÇLUK NE İŞE YARAR?

Biliyorsunuz ben iki mesleği aynı anda yapmaya çalışıyorum; bir yandan günlük yazılar ve kitaplar ile sizlerle buluşuyorum bir yandan da bireylere ve şirketlere yönelik koçluk hizmetleri sunuyorum. Koçluk ile ilgili olarak çok sayıda soru aldığım için bugün kısa bir yazı kapsamında konudan bahsetmek istedim.

Koçluğun ne işe yaradığını görebilmek için koçun tanımına bakmak büyük ölçüde yeterli olabilecektir.

Koç; müşterinin hedeflerini belirlemesini, eylem planı oluşturmasını, eyleme geçmesini sağlayarak müşterinin ilerleme sürecini izler, izin alarak sürece ilişkin geri bildirimde bulunur.

Koç, müşterinin potansiyelini gerçekleştirmesi için farkındalığını artırır, çözüm seçeneklerini artırır ve çözüme ulaşması konusunda müşterisini destekler.

Koç müşterinin hedefine ulaşmasını sağlamak için çok sayıda koçluk tekniğinden yararlanır.

Müşterinin eyleme geçmesini sağlamak koçluğun önemli bileşenlerinden birisidir. Bu konuya motivasyonu artırmak adını veriyorum ve motivasyona çok önem veriyorum.

Koç ayrıca müşterinin özgüvenini artıracak şekilde onu destekleyebilir. Özgüven ile ilgili genele açık seminerlerimiz de Mart ayında başlayacak, onun duyurusunu ayrıca yaparım.

Koçluk hakkında daha detaylı bilgi almak için her zaman [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Ayrıca piyasaya yeni çıkan altıncı kitabım Mutluluğun Şifresi’nde çok sayıda hayali koçluk görüşmesi örneği yer alıyor; bu konu ilginizi çekiyor ise kitaptan da yararlanabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş