KOÇLUK ALMANIN YARARLARI


Danışanlarıma ne şekilde yardımcı oluyorum? Bugün bu konudan bahsetmeye karar verdim. Zamanınız ve bütçeniz uygun olduğunda böyle bir deneyimi yaşamanızı arzu ederim. Kendinize vereceğiniz en güzel hediyelerden birisi olacaktır şüphesiz.

Bir koçun, dostunuzdan veya aile üyelerinizden ne farkı var? Dostlarınız veya aileniz sizin hakkınızda çoğu zaman kalıplaşmış fikirlere sahiptir. İsteseler de sizi objektif olarak görüp değerlendiremezler. Sizin hakkınızda inandıkları şeylerin bir kısmı sınırlayıcı düşüncelerden oluşur. Onlara göre bazı şeyleri yapabilirsiniz veya yapamazsınız. Yetenekleriniz, siyah ve beyaz gibi kesin çizgilerle bellidir. Bu yaklaşım sizin potansiyelinizi sınırlar. Bir süre sonra bazı konularda kendiniz hakkında şüpheye düşebilirsiniz. Bir koç, koçluk konumunda kalarak tamamen tarafsız ve objektif bir bakış açısı sunar. Üstelik aile üyeleri ya da dostlarınızın aksine tavsiye vermez, size soracağı güçlü sorularla cevaplara sizin ulaşmanızı sağlar.

Cevaplara sizin ulaşmanız neden önemli? Motivasyon açısından önemlidir. Kendiniz cevaba ulaştığınızda uygulamak konusunda çok daha büyük bir motivasyona sahip olursunuz, yoksa genelde tavsiyeler bir kulağınızdan girer diğerinden çıkar.

Bir koçun en büyük yararlarından birisi de strateji oluşturmanıza yardımcı olabilmesidir. İçeriden bakıldığında çok karışık gibi görünen durumlar dışarıdan bir bakış açısı ile ve iyi bir strateji ile daha kolay çözüme kavuşur.

Aynı anda çok fazla şeyi düşünmek ve bunu doğru şekilde yapamamak bir süre sonra odaklanma problemlerine yol açar. İyi bir koç, sizin hayatınız açısından önemli ve öncelikli konulara odaklanmanızı ve kendi çözümlerinizi üretmenizi sağlar.

Bir koç aynı zamanda farklı seçeneklerin neler olabileceğini keşfetmenizi sağlar, iki seçenek arasında sıkışıp kaldığınızı düşündüğünüzde üçüncü seçeneği bulmanızı kolaylaştırır.

Sizin için en iyi koç, güven ve uyum ilişkisi içinde çalışabileceğiniz kişidir. Bu nedenle eğer mümkünse çalışmalara başlamadan önce bir ön görüşme yapmaya çalışın.

Koçluğu meslek olarak seçmeyi düşünenler de önce kendileri koçluk alıp hayatları üzerinde bir süre çalışırlarsa ileride daha iyi sonuçlar alabilirler.

Sevgi ile kalın.

Not: Ücretsiz ön görüşmelerimiz devam etmektedir, bilgi ve randevu için lütfen [email protected] adresine mail atın.

Paylaş