KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAK

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAK

İçinde olduğumuz salgın günlerinde yapılacak en güzel şeylerden bir tanesi de hiç kuşkusuz kitap okumaktır. Kendimi bildim bileli okumayı severim, ortalama olarak ayda iki kitap okuyorum. En son okumaya başladığım kitap ise Zülfü Livaneli’nin.

Her gün bir yazı yayınlamayı veya ortalama yılda bir kitap yazmayı nasıl başardığımı soranlara “okumayı seviyorum” diye yanıt veriyorum. Sadece kitap değil, gazete ve dergi okuma alışkanlığım da var.

Bir insanın kendisini geliştirmesinin hem okuyarak hem de gezerek mümkün olduğuna inanıyorum. Diğer yandan içinde olduğumuz dönemde gezemediğimize göre elimizdeki en iyi imkan kitap okumak oluyor.

Kitap okuma alışkanlığı anlamında en güzel örnek Atatürk. Hayatı boyunca toplam dört bin civarında kitap okumuş. Ömrü savaşlarda geçen bir insan için ortalama haftada iki kitap okumuş olmak inanılmaz bir rakam gerçekten. Pek çok farklı alanda olduğu gibi bu konuda da Atamızı örnek alabiliriz.

Bazı insanlar için kitap okumak yemek yemek, nefes almak gibi bir ihtiyaçtır, kitap okumaya başlamak için ekstra bir motivasyon da gerekmiyordur.

Bazı insanlar ise çok istediklerini söyledikleri halde kitap okuma alışkanlığını yerleştirmede zorluk çekebilirler. Eğer geçmişinizde daha sık kitap okuduğunuz bir dönem varsa o dönemi hatırlamak işinizi kolaylaştırabilir.

Yapılan araştırmalar kitap okuma davranışı ile duygusal bir bağ kurduğumuzda motivasyonun arttığını gösteriyor. Bu bağı geçmişte kurmuş olduğunuz bir dönem varsa onu hatırlayarak başlayın.

Ayrıca elbette keyif almak da çok önemli, bu nedenle gerçekten ilgi duyduğunuz, seveceğiniz kitaplar ile başlayın.

Ben kitap incelemeyi de severim, hiç aklımda yokken kitapları incelerken bulurum kendimi, kitabın kokusu bile ayrı bir keyif verir.

Değişik okuma yerleri seçmek de kitap okumayı artırmak için işe yarayabilir. Parkların bu anlamda iyi bir seçenek olabileceğini düşünüyorum.

Hepimize bol edebiyatlı günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş