KISKANÇLIKTAN NE ÖĞRENEBİLİRİM?

KISKANÇLIKTAN NE ÖĞRENEBİLİRİM?

Hepimiz zaman zaman hissetmek istemediğimiz duyguların ve buna bağlı ruh hallerinin içinde buluruz kendimizi, bu kimi zaman kıskançlıktır kimi zaman da öfke veya başka bir duygudur. Geçenlerde bir okurum bu tip duyguları yararlı anlamda nasıl kullanabileceğimizi soran bir yorum yapmış, bugün kısaca bu konudan bahsetmek istedim.

Kıskançlık örneğinden gidelim. Sizden biraz düşünmenizi ve bir liste yapmanızı istiyorum. Sizi kıskandıran durumlar genel olarak nasıl şeyler oluyor veya daha çok hangi tip insanları kıskanma eğiliminde oluyorsunuz? Kıskançlık kelimesi itici geldi ise gıpta etmek şeklinde de düşünebilirsiniz.

Burada sizin için bir mesaj olabilir mi? Bu soruyu bir arkadaşıma yönelttiğimde, rahat insanları çok kıskandığını söyledi. Kendisiyle ilgili olarak da ben biraz fazla ince düşünceli ve hassas yapılıyım, sanırım kendi üzerimde çalışıp bu huyumu bir nebze olsun törpülemem lazım diye devam etti.

İş ve özel hayatları arasındaki dengeyi iyi bulan insanları kıskanıyorsanız belki sizin de zamanı daha iyi yönetebilmeye ihtiyacınız vardır. Ya da maddi durumu iyi olan kişilere gıpta ediyorsanız belki de maddi anlamda rahatlamaya ihtiyacınız vardır. Tatilde olan kişileri kıskanıyorsanız uzun zamandır dinlenmeye fırsat bulamamış olabilirsiniz.

Listeyi uzatmak mümkün, önemli olan sizin neleri veya kimleri kıskandığınız ya da gıpta ettiğiniz, buradan hareketle kendinizle ilgili önemli farkındalıklar edinebilirsiniz.

Daha sonra bu konulardan bir tanesini seçin ve bu konuda neler yapabileceğinizi düşünün, sadece farkındalık elde etmekle çözümlenen konu sayısı çok az, bu nedenle uygun bir plan dahilinde eyleme geçmek ve sürdürmek de çok önemli.

Hissettiğimiz negatif duyguları pozitif amaçlar için kullanmak bizim elimizde, her şey biraz da bakış açısı ile ilgili.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar