KISKANÇLIK BİZE NE ÖĞRETEBİLİR?


Bizde olmayan bir şeyi kıskanabiliriz. İnsan olarak doğamızda yer alan bir duygudur kıskançlık. Kıskandığımız için kendimize kızmak yerine altında yatan nedenleri araştırıp bulursak kendimizle ilgili önemli keşifler yapabilir ve hayatımızın geri kalanında daha farklı bir yol izleyebiliriz.

Bugün basit bir egzersiz yapmanızı rica ediyorum. Başka insanlarda olduğu için ve sizde olmadığı için kıskandığınız, gıpta ettiğiniz, özendiğiniz neler var?

Öncelikle bir liste yaparak başlayalım. Daha sonra kendimize şu soruyu sormamız lazım, bende niye yok? Bilinçli bir tercih mi, farklı bir nedeni mi var? Gıpta ettiğim, özendiğim şeylere sahip olan insanların, bu para olabilir, ilişki olabilir, iş olabilir, nasıl özellikleri var, hayata karşı yaklaşımları nasıl?

Diğer bir ilginç soru ise şu olmalı mutlaka, sahip olduğum şeyler içinde diğer insanların gıpta ettiği, özendiği neler var? Böylece bir şeyleri isterken elimde olanlara şükretmeyi de öğrenmiş olurum en azından.

Bir başkasında görüp kendimizde olmasını istediğimiz şeyler bizi önemli ipuçlarına götürebilir. Diğer yandan bunu abarttığımızda kendimizi bir süre sonra değersiz ve mutsuz da hissedebiliriz.

Kendimizi çok sıkça diğer insanlarla kıyaslamak bir süre sonra mutsuzluk için de bir temel teşkil eder. Yaşam bir yarış değil, herkesin farklı bir kulvarı var. Kendimizi kendimiz ile kıyaslamak daha sağlıklıdır.

Bir yıl önce neredeydim, şimdi nasılım, son bir yılda neleri başardım?

Gıpta etmek, özenmek bir noktaya kadar gelişmemizi sağlayabilir, diğer yandan iş kendimizi sürekli diğer insanlarla kıyaslamaya varırsa işimiz zorlaşacaktır.

Sevgi ile kalın.

Not: Kasım ayı ücretsiz ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi ve randevu için [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Daha fazla veya farklı resimler için Instagram paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Paylaş