KİŞİSEL GELİŞİMDEN EMEKLİ OLMA ZAMANI


Dünyanın en mutlu insanları kişisel gelişim kitabı okumuyorlarJ. Bir yazar olarak bunu itiraf etmek zorundayım. İnsanın hayatında bazen zor dönemler olabilir, böyle dönemlerde bir süre kişisel gelişimle ilgilenmek, bir iki kitap okumak kesinlikle faydalıdır. Diğer yandan süre uzadığında kişisel gelişim kitapları okumak bir tür bağımlılık haline gelebilir veya kafanızı daha çok karıştırabilir.

Bir kişi sadece kişisel gelişim kitapları okuyarak, koçluk ve benzeri destekler almadan kendi hayatını istediği şekilde yeniden yaratabilir mi? Benim şahsi gözlemim; bunun yapılabildiği, ancak başarı oranının çok düşük olduğu (bilimsel bir ölçümleme yapmadım), uzun zaman aldığı ve sürecin yıpratıcı olabildiği şeklinde.

Her şeyden önce binlerce kitap var, hangi kitap çözüm olabilir veya kitaplar çözüm olabilir mi?

Kişisel gelişim kitaplarını roman gibi okuma alışkanlığımız var, bu kitaplar onları okuduğunuzda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar, ancak esas faydaları üzerinde düzenli çalışmalar yapabildiğinizde ortaya çıkar. Özellikle günlük hayatın rutinlerini takip ettiğimiz ve hızlı şehir hayatına ayak uydurduğumuz bu dönemde kendi başımıza kalıp bu konulara düzenli vakit ayırmıyoruz. Dışarıdan bir destek çözüm olabilir.

Kişisel gelişim kitapları okumanın bir üst versiyonu bence koçluk almaktır. Koçluğun, Ülkemizde henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve zaman içinde yaygınlaşacağını düşünüyorum. Bu amaçla elimden geleni yapıyorum. Çünkü çok yararlı olduğunu gördüm, görüyorum.

Koçluğun farkı ne? Her şeyden önce 3 ya da 4 ay boyunca haftada bir defa bile olsa belli bir zamanı kendiniz üzerinde çalışmak üzere ayırıyorsunuz, bunun için para da ödüyorsunuz. Sizin için daha önemli hale geliyor. Konsantrasyon adeta otomatik olarak sağlanıyor. (Kişisel gelişim kitabı okuyarak bunu yapabiliyorsanız gerçekten harika, şanslı azınlığın içinde olabilirsiniz.)

Daha sonra bir kişinin size, yaptığınız derin sohbetlerle ve yönelttiği sorularla değişim yolculuğunda rehberlik yapması söz konusu. Cevapların sizin içinizden gelmesi çok daha kolay oluyor.

Ayrıca kişinin kendisini objektif bir şekilde dışarıdan görmesi ve deneyimlemesi çok güçtür. Koçluk size adeta ayna tutarak bu deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

Gelin birlikte öğrenmiş olduklarınızı gözden geçirelim ve yapacağımız çalışmalar ile sonuca ulaşalım, sonra da hayatınıza kişisel gelişimle hiç tanışmamış gibi devam edin.

Hayatınızda olumlu değişiklikler olması neredeyse kaçınılmazdır. Deneyimime göre programın başarı oranı %90 seviyelerinde. Elde edilen sonuçlar genellikle uzun vadeli ve kalıcıdır.

Size kişisel gelişimden emekli olmayı vaat ediyorum, pek çok danışanımda bunu başardık. Şu anda sahilde güneşleniyor ve polisiye roman okuyorlarJ.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.