KİŞİSEL GELİŞİM NEDİR, NE DEĞİLDİR?


2 ayda bir yayımlanan kişisel gelişim dergisi Pozitif’in son sayısında “Kişisel gelişim ne değildir?” başlıklı bir yazı var. Uzmanların görüşleri alınmış ve derlenerek paylaşılmış. Bugün bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istedim.

 Bence

Kişisel gelişim Polyannacılık oynamak değildir, her isteğimizin hemen gerçekleşmesi veya hayatımızda sadece bizi mutlu eden olaylar yaşanması da değildir.

Kişisel gelişim; biraz zaman yaratarak kim olduğunuzu düşünmeniz ve belirlemeniz, daha sonra kalbinizin sesini dinleyerek gerçekten yapmak istediklerinizin, hayat amacınızın ne olduğunu keşfetmeniz ve istediklerini yapan kişi olmayı seçmenizden ibarettir. Kendinizi yakından tanımanız, potansiyelinizi keşfetmeniz ve kullanmanızdır, daha farklı bakış açıları geliştirmenizdir.

Kişisel gelişimi doğru tanımladığınız ve bir bağımlılık halinde getirmediğiniz zaman size zarar vermesi mümkün değildir, en kötü ihtimalle ki bu düşük bir ihtimal aynı durumda kalırsınız, iyi ihtimalle ise gerçekten ilerleme kaydedersiniz.

Kişisel gelişimle ilgilenmek ve bu yolla kendimizi dönüştürmek iki temel şekilde yapılabilir.

Eğer kendinize ayıracak bol zamanınız varsa, kişisel gelişim kitapları okumayı seviyorsanız, ayrıca not almak, yazı yazmak hoşunuza gidiyorsa, önerilen egzersizleri uygulayabiliyorsanız içsel dönüşüm yolculuğuna tek başınıza çıkabilirsiniz. Kişiden kişiye ve konudan konuya değişmekle birlikte ortalama 2 yıllık bir süreçte başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kendi adımı taşıyan web sitesinde 500’den fazla kişisel gelişim yazısı var. Konu başlıkları itibarıyla veya tarih itibarıyla sıralayıp okuyabilirsiniz. Her gün için bir yazı okumak, üzerinde düşünmek yeterli olabilecektir.

Bu konulara ilgi duyuyorsanız kitap seçimi konusunda kafanız karışabilir, ilk kitabım olan Hayatını Seç ile başlamanızı öneririm. Diğer kişisel gelişim kitaplarından biraz farklı olarak daha kolay anlaşılır bir dille kaleme alınmış olduğu için ve ayrıca gerçek hayattan alınmış olan olaylarla daha çok desteklendiğinden hem anlaması çok kolay hem de okurken büyük keyif alacağınızı ümit ediyorum. Daha sonra arzu ederseniz Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı da okuyabilirsiniz.

Diğer yöntem ise koçluk ve benzeri destekler alarak bir “rehber” eşliğinde dönüşüm yolculuğunu yapmak, özellikle de yolun ilk kısmını tamamlamaktır. Unutmayın, öğrenci hazır olunca öğretmen ortaya çıkar. Burada önemli olan çalışacağınız kişiyle güven ve uyuma dayalı bir ilişki kurabilmenizdir. Mutlulukla Değişim Programı’nı bu amaçla oluşturdum ve 12 haftalık bu programa katılmak isteyen kişilerle ücretsiz ön görüşmeler yapıyorum.

Kişisel gelişim hayatınız boyunca devam edecek olan keyifli bir yolculuk, cesur olun, risk alın ve hissettiklerinizi uygulamaya başlayın.

Sevgi ile kalın.

Not: Kişisel gelişime dair sorularınız için [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Size kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.