KEŞKE DEMEMEK İÇİN

KEŞKE DEMEMEK İÇİN

Keşke ne kadar çok kullanılan bir kelime hayatlarımızda; keşke öyle yapsaydım, keşke böyle söyleseydim gibi, geçmiş bitmiş ama düşüncelerimizde yaşıyor bazı seçimlerimiz. Keşke dememek için daha sağlıklı kararlar alabilmek gerekiyor bir ölçüde; diğer yandan her şart altında her zaman en doğru kararı almak da mümkün olmayabilir, bu durumda da olayların bizim için en hayırlı şekilde gelişeceğine inanmak gerekiyor sanırım.

Çok geniş bir konu olduğu için ben bugün tek bir yönü ile ele almak istiyorum, o da risk almak kısmı. Hayatınızda yapmadığınız şeyler için üzülmek istemiyorsanız ileride, bugün bazı riskler almalısınız ve risk aldığınızda da sonuçları göğüsleyebilmek gerekir, bazen bu bir bedel ödemenizi de gerektirebilir.

Hiç risk almazsanız keşkeleriniz de çok olabilir. Bu işin bir matematiği ve dengesi var bence; fırsatlar ile riskleri karşılaştırırsınız ve fırsatlar daha ağır bastığı zaman ölçülü bir şekilde risk alıp istediğiniz şey doğrultusunda harekete geçersiniz, bu bazen birisiyle bir şeyi konuşmaktır bazen de bir şeyi başlatmak veya bitirmek gibi bir eylemdir.

Hemen hemen her eylemin bir sonucu olur ve bazen bu sonuçlar daha ileriki tarihlerde ortaya çıkar. Diğer yandan eylemsizliğin de bir sonucu vardır, o da pek çok şeyin aynı kalmasıdır. Belki de en büyük risk, hiç risk almamaktır.

Neden risk almıyoruz peki? Bunun pek çok nedeni var, konfor alanımızda yaşamayı seviyoruz, yeni ve değişik olan bazen korkutuyor hepimizi belli ölçülerde. Ayrıca bedel ödeme kelimesinden veya sonuçlar ile yüzleşmekten de çok hoşlanmıyoruz, risk alabilmek için eylemin sorumluluğunu almak ve sonuçlara göre yeni değerlendirmeler yapmak gerekiyor.

Risk almak niye bu kadar önemli? Hayalleri gerçekleştirmek için çoğu zaman belli ölçülerde risk almak gerekiyor, konfor alanının dışına çıkıp daha önce yapmadığımız şekilde davranmak gerekebiliyor.

Seçim sizin, doğru veya yanlış yok, keşkeleri fazla olan bir insansanız konuyu bir de bu açıdan düşünmenizi isterim.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar