KENDİNLE UZLAŞ

KENDİNLE UZLAŞ

Geçenlerde çok hoşuma giden bir sözü paylaşmıştım sizinle; “kendinden yorulan asla dinlenemez, bu yüzden kendinle uğraşma, uzlaş” şeklinde idi, canı gönülden katılıyorum, bugün de kısaca yorumlamaya çalışacağım.

İnsanın mutluluğu kendisi ile kurmuş olduğu ilişkiden kaynaklanır; kendisi ile yapıcı bir ilişki kurmayı başaran kişi mutluluğa her zaman bir adım daha yakın olur. Bunun nedeni çok basit aslında; en çok kendisi ile zaman geçirir insan ve bütün gün düşünceleri aracılığı ile kendisiyle konuşur; kendinize neler söylüyorsunuz hiç dikkat ettiniz mi?

Kendisi ile uzlaşmayan ve uğraşan insan kendisinden yorulur bir süre sonra ve kendisinden kaçamayacağı için de dinlenemez. Yıllar önce izlediğim bir filmde başrol oyuncusu Bruce Wills “tatile çıkmaktan hoşlanmıyorum çünkü tatile kendimi de götürmek zorundayım” diyordu. Bütün gün negatif bir yayın yapıyorsanız muhtemelen kendinize benzer birisi ile tatile çıkmak istemezdiniz. Peki siz ne durumdasınız bu anlamda, kendinizle tatile çıkmak ister miydiniz?

Evet burada bazı tespitler yapıyoruz, diğer yandan herkes için geçerli çözümler üretmek çoğu zaman mümkün olmayabiliyor, özellikle de kısa vadede, herkesin farklı bir hikayesi var çünkü. Bir yerlerden başlamak istiyorum diyorsanız kendinizle olan diyaloglarınız üzerinde düşünün ve mümkünse not alın. Kendinize karşı kullandığınız dil küçümseyici, yargılayıcı ise zaman içinde bunu destekleyici bir hale getirmeye çalışın.

Sevdiğiniz insanlarla nasıl konuşuyorsunuz, onlara nasıl davranıyorsunuz ve bunu kendinize ne ölçüde uygulayabiliyorsunuz, işte farkı yaratan konulardan bir tanesi de bu bence.

Kendinize hayran olun, küçük dünyaları ben yarattım diye ortada dolaşın demiyorum elbette, diğer yandan yaptığınız her şeyi önemsiz gösterip henüz yapamadıklarınızı da gözünüzde büyütmeyin.

Bir yerlerden başlamak önemli, artık 21 gün mü sürer 55 gün mü sürer, orası biraz da size kalmış, kişi değişim konusunda çok istekli ve azimli ise bu süreler daha kısa bile olabilir.

Geçenlerde başarılı bir işadamımız ile yapılmış olan bir röportaja denk geldim, kendisi şunu söylüyordu, herkes akıllı ve çalışkan, farkı yaratanlar ve daha başarılı olanlar azimli olanlar. Katılıyorum, bir şeye başlamak kadar o şeyi belli bir süre istediğimiz sonuçları alana kadar devam ettirmek de çok önemli.

Motivasyon konusunda yakın zamanda yazılar yayınlamıştım, arzu ederseniz web sitenin arşivinden onlara da ulaşabilirsiniz.

Kendinizle daha güzel bir ilişki kurmaya başlayacağınız güzel bir dönem olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzeri konular üzerinde çalışmak için profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar