KENDİNİZLE İŞBİRLİĞİ YAPIN


Hayatı iki şekilde yaşayabilirsiniz, kendinizle sürekli kavga ederek veya kendinizle işbirliği yaparak. Kendinizle işbirliği yaptığınızda isteklerinizi gerçekleştirmeniz ve hayallerinize ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Kişinin kendisiyle işbirliği yapmasının belki de ilk adımı kendisi ile olan diyaloglarını olumlu bir şekle sokmasıdır. Hepimiz kendi kendimize konuşuruz, bunu sesli olarak yapanlara deli denir, sessiz yapanlara ses çıkarılmaz.

Madem kendi kendimize konuşuyoruz, bari bunu yapıcı bir şekilde yapalım. Kendisi ile olan diyalogları olumsuz olan kişi, kendine güven, özsaygı ve özdeğer konularında sıkıntı yaşayabilir. Hal böyle olunca kendi içinden alamadığı değer ve saygıyı dışarıdan talep eder ve hatta buna bağımlı hale gelebilir.

Lütfen üşenmeyin ve kendinizle yaptığınız konuşmaları not alın. Kendinize taktığınız lakaplar, kendinizi aşağılama ve azarlama kelimeleriniz var mı? Arzu edenler Hayatını Seç isimli kitabımda yer verdiğim kendi diyaloglarımı okuyabilir. Kendinizle olan konuşmalarınız beklentilerinizi de şekillendirir.

Bir beklentiyi gerçekçi yapan şey önemli bir kısmının bizim kontrolümüzde olmasıdır. Benzer şekilde iç diyaloglarımız aslında tamamen bizim kontrolümüzde olabilir.

Kendinizden ne bekliyorsunuz, lütfen yazın. Kendinizle işbirliği yapın dediğimde aklınıza neler geliyor? Veya tersten gidelim kendinize taktığınız olumsuz sıfatlar, kendinizi azarlama kelimeleriniz neler? Bunları terse çevirmek için neye ihtiyacınız var?

Şöyle düşünün, sizin kendinize söylediklerinizi, bir başkası size söylese ne yaparsınız? Muhtemelen kendinizi savunursunuz, işte bunu yapmanızı istiyorum.

Kendinizle olan diyaloglarınızı test etmek için yalnız kalabileceğiniz bir ortamda aşağıdaki cümleleri sırası ile tek tek mümkünse yüksek sesle söyleyin ve içinizden gelen cevapları not alın.

BEN YAPABİLİRİM

BEN HAK EDİYORUM

BEN DEĞERLİYİM

Eğer gelen cevaplar olumsuz diyaloglara işaret ediyorsa, onları kanıtlarla çürütmeye çalışın.

Ben yapabilirim, çünkü geçmişte ……………………..yaptım.

Ben hak ediyorum, çünkü……………………….

Ben değerliyim, çünkü…………. şeklindeki davranışlarım bunu gösteriyor.

Bu egzersizi zaman zaman tekrar edin ve kendinizle yaptığınız konuşmaların zaman içinde nasıl olumluya döndüğünü fark edin.

Sevgi ile, farkındalık ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.