KENDİNİZİ TAKDİR EDİN

KENDİNİZİ TAKDİR EDİN

Hepimiz beğenilmek, takdir edilmek, değer verilmek ve sevilmek isteriz. Bu son derece normal, insani bir ihtiyaçtır. Kendimden bir örnek vereyim. Bir yazı veya bir kitap yazdığımda, yazdığım şeylerin beğenilmesi ve takdir edilmesi hoşuma gider, değer verildiğimi ve sevildiğimi hissederim. Yeni yazılar yazmak konusunda motivasyonum artar.

Diğer yandan; bu ihtiyaçlarımızı tamamen dışarıdan karşılamaya kalkarsak bir süre sonra bir açıdan tamamen dışarı bağımlı hale geliriz. O veya bu nedenle beğenilmediğimiz, takdir edilmediğimiz bir dönemde kendimizi gayet kötü hissedebiliriz.

Bu nedenle kişinin kendisini ve yaptığı işleri görmesi, beğenmesi ve takdir etmesi önemlidir. Yine kendimden örnek anlatayım. Güzel bir yazı yazdığımı düşündüğümde öncelikli olarak kendimi kutlar, bazen küçük bir ödül veririm, sevdiğim bir şeyi yapmak gibi mesela, kendime bir pasta ısmarlamak gibi.

İhtiyaçlarımızın bir bölümünü kendi iç kaynaklarımızdan karşılamalıyız. Denge, hayatın pek çok konusunda olduğu gibi burada da karşımıza çıkar.

Dolayısıyla herkes öncelikli olarak belli ölçülerde kendisini sevmeli, takdir etmeli ve onaylamalıdır. Bunu yaptığınızda dışarıdan gelen övgü ve iltifatlardan bağımsız olarak belli bir seviyeyi korursunuz.

Sevilme, takdir edilme, onaylanma ihtiyacımız 100 birim olsun, eğer ben bunun yarısını kendi iç kaynaklarımdan karşılarsam işimi bu anlamda kolaylaştırmış olurum.

Peki, bir insan kendisini nasıl beğenir, takdir eder ve onaylar? Bu geniş kapsamlı konuyu gelin yarın ele alalım.

Gün içinde fırsat bulduğunuzda geçmişte yapmış olduğunuz güzel şeyleri düşünmek ve/veya geceleri yatmadan önce o gün kendinizde takdir ettiğiniz davranışlarınızı not almak kesinlikle güzel bir başlangıç olacaktır.

Sevgiyle kalın.

Not: Sonbahar dönemi koçluk çalışmaları ile ilgili bilgi almak ve ön görüşmelerden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar