KENDİNİZİ OLDUĞUNUZ GİBİ KABUL EDİP SEVİN

KENDİNİZİ OLDUĞUNUZ GİBİ KABUL EDİP SEVİN

İnsanın hayatı boyunca kurduğu en önemli ve uzun süreli ilişki kendisi ile olan; maalesef ilişki denilince aklımıza diğer kişilerle kurduğumuz ilişkiler geliyor en başta, halbuki kendimiz ile olan ilişkimiz daha önemli ve belirleyici mutluluk ve huzur açısından.

Hepimizin kendimizde beğenmediğimiz ve değiştirmek istediğimiz yönler, huylar olabilir, bu değişimi yapabilmek için kendimizi olduğumuz haliyle kucaklamayı öğrenmemiz işimizi kolaylaştıracak. Eğer kendimi kabaca %80 oranında kabul edip seversem kalan %20’yi değiştirmek için iyi bir şansım olabilir.

Peki nedir bir insanın kendisini sevmesinin önündeki engeller? Ben birinci sıraya saygıyı ve güveni yerleştiriyorum; kendimize saygı duymadan ve güvenmeden sevginin de gelişmesi çok zor olacaktır. Önemli bir şey yapacağınız zaman kendinize şu soruyu sormayı alışkanlık haline getirin lütfen, aldığım bu karar ve yapacağım bu şey kendime olan saygımı ve güvenimi artıracak mı yoksa tersine bir etki mi yapacak?

İkinci önemli konu mükemmelin peşinde koşmamak, insanız, hatalarımız olacak, özür dileyeceğiz, tekrarlamamaya çalışacağız, dersler çıkaracağız ve olgunlaşıp devam edeceğiz.

Kendimizi başkaları ile kıyaslamayı bırakacağız, hayat bir yarış değil. Ben illa kıyaslama yapacağım diyorsanız kendi gelişiminiz üzerinden kendinizle kıyaslama yapın, bir yıl önce bu konuda nasıldım şimdi nasılım gibi.

Ayrıca sürekli olarak hedeflerinize ne kadar yol kaldığını ölçmek yerine biraz da ne kadar mesafe kat etmiş olduğunuzu kendinize hatırlatın.

Kendinizi, yaptıklarınızı, kararlarınızı beğenmek ve takdir etmek için bir mekanizma geliştirmeye çalışın.

Belli sınırlarınız olsun, her şeye ve herkese evet diyerek yaşamayın şu hayatı.

Kendinizle kaliteli zaman geçirin, her gün en az yarım saati kendinize ayırmayı ve sevdiğiniz şeyler yapmayı ihmal etmeyin.

Sağlığınıza, fiziğinize, dinlediklerinize, izlediklerinize önem verin, ruhunuzu besleyecek aktivitelerde bulunun.

Kendinizi ertelemeyin, çünkü en önemli şey kendinizle kurduğunuz ilişki ve sizsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar