KENDİNİZİ İHMAL ETMEYİN

KENDİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir arkadaşım benimle bir görsel paylaştı, bu görselde başkalarıyla ilgilenebilmek için kendinle ilgilenmelisin yazıyordu, oldukça etkileyici bir cümle olduğunu düşünüyorum, bugün konu hakkında kısa bir yazı kaleme almak istedim.

Genel olarak bakıldığında fedakar bir toplumuz; özellikle de aile üyeleri ve yakın dostların bir sıkıntısı söz konusu olduğunda ya da bir şekilde yardıma ihtiyaçları olduğunda işimizi gücümüzü bırakıp kendimizi ikinci plana atıp yardım etmek için var gücümüzle çabalıyoruz. Bunun çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan insanlara yardım edebilmek için kendimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Fiziksel ve ruhsal sağlığımızın iyi durumda olması gerçekten çok önemli.

Kendimizi ihmal etmemek için neler yapabiliriz? Her şeyden önce hayattan kısa molalar almayı öğrenmek gerekiyor. Hafta içi günlerde en az bir saat, hafta sonu ise mümkünse daha uzun süreleri kendimize ayırmak yararlı olur. Bu süre içinde size iyi geleceğini düşündüğünüz neler varsa onları yapabilirsiniz. Sahi size neler iyi gelir? Bu sorunun cevabı üzerinde zaman zaman düşünmeli ve aldığımız cevapları belli ölçülerde uygulamaya çalışmalıyız.

En azından kendinizle baş başa kalabileceğiniz zaman dilimleri yaratmaya çalışın, ister kısa bir yürüyüş yapın isterseniz bir hobinizle ilgilenin veya çok sevdiğiniz arkadaşlarınızla sohbet edip kahve için, bu kısmı size kalmış.

Özellikle iş hayatının yoğunluğu için iş ve özel yaşam dengesi hızlıca kaybolabiliyor. Bunun için biraz planlama iyi gelebilir. Ajandanızda kendinize ayıracağınız zamanı ve ne yapmayı planladığınızı not almak başlangıç için güzel bir yöntem olabilir.

Hafta sonu çalışmıyorsanız hafta içine göre daha fazla boş zamanınız olacaktır; bu süreyi iyi değerlendirmeye çalışın. Amacınız biraz rahatlamak, dinlenmek, yeni şeyler öğrenmek ya da sadece gülmek olabilir.

Kendimize ne kadar çok faydamız olursa başkalarına da daha iyi şekilde yardımcı olabiliriz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş