KENDİNİZİ DAHA FAZLA TAKDİR EDİN


Yaptıklarımızın beğenilmesi, başka kişilerin bizi takdir etmesi belli ölçülerde sosyal bir ihtiyaçtır. Bir yazı veya kitap yazdığımda bunlara ilişkin güzel sözler duymak beni mutlu eder, motivasyonumu artırır. Diğer yandan bu konunun bir dengesi var ve dengeyi sağlamak için kendimizi takdir etmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Diyelim ki günlük su ihtiyacınız yüz birim olsun, her gün bu miktarda su tüketmek sizin için yararlı ve gerekli. Elli birim suyu evden yanınıza çıkarken aldınız ve tükettiniz, kalan elli birim için başkalarından size biraz su vermelerini isteyebilirsiniz. Tamamını sürekli olarak diğer insanlardan alamazsınız.

Beğenilmek ve takdir edilmek konusunu da lütfen bu şekilde düşünün, ihtiyacınızın en az yarısını kendi kaynaklarınızdan karşılayın diğer yarısı için başka insanların övgü ve iltifatlarını kabul edin. Bu şekilde bir bağımlılık yaratmamış olursunuz.

Konunun başka bir açıdan daha önemi var. Bütün gün zihnimizden on binlerce düşünce geçiyor. Bu düşüncelerin önemli bir kısmı kendimizle ve yaptıklarımızla ilgilidir. Düşüncelerimiz aracılığı ile kendimizle konuşuyoruz. Nasıl ki başkaları bize güzel şeyler söylediğinde motivasyonumuz artıyorsa aynı şekilde kendi hakkında düşündüklerimiz da kendimize olan güvenimizi ve motivasyonumuzu etkiliyor.

Hatta ben bazen bir adım ileri giderek mutluluğu bu şekilde tarif ediyorum: mutluluk, bir insanın kendisi hakkında güzel düşünmesidir. Size bir egzersiz önereceğim, ben bir dönem uyguladım ve yararını çok gördüm.

Gece yatmadan önce bir deftere o gün kendinizi neler için takdir ettiğinizi yazın, küçük veya büyük olaylar olması önemli değil, her gün yapın ve 7-8 hafta boyunca sürdürmeye çalışın.

Bir süre sonra kendinizle olan ilişkinizin daha iyi hale geldiğini ve kendinizi daha yararlı, daha mutlu hissettiğinizi göreceksiniz. Sevgi her şeye anlam katar, kendinizi sevmekle ve takdir etmekle başlayın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.