KENDİNİZE YATIRIM YAPIN, HAYALLERİNİZ GERÇEKLEŞSİN


Hafta sonu yüksek tirajlı bir gazete ekinde liseden sıra arkadaşımın röportajı vardı. Oyunculuk ve müzikle ilgileniyor. Belli ölçülerde tanınmış ve sevilen birisi. Röportajı keyifle okudum ve arkadaşımla gurur duydum.

Müzik ve oyunculuğa ilgisi lise yıllarında, hatta öncesinde başlamıştı. Çok çalıştı, emek harcadı, kendisine uzun yıllar yatırım yaptı ve başardı. Neyi başardı? Bana göre kendisini gerçekleştirmenin ve diğer insanlara katkı sağlamanın bir yolunu bulduğu için, ayrıca kendisiyle barışık ve huzurlu bir hayat sürdüğü için başarılı.

Ne istediğinizi biliyorsanız, bu doğrultuda disiplinli bir şekilde çalışır ve gerekli zamanlarda değişime açık olursanız sizin de hayallerinizin gerçekleşmesi bir zaman meselesidir.

Sizin ne yaptığınızı tam olarak bilmeyen insanlar değişmediğinizi, aynı kaldığınızı ve hayalinize çok uzak olduğunuzu söylese bile önemli olan sizin bilinçli bir şekilde kendinize ve hayalinize yatırım yapmaya devam etmenizdir.

Benim hayatımda da bu şekilde oldu. Önce durmaksızın okudum, sonra yazdım, koçluk eğitimi aldım, koçluk yaparak tecrübemi artırdım ve yine yazdım. Kimse sihirli değnekle bana dokunup bir finansçıdan yazar ve koç yaratmadı.

Hep kendime yatırım yaptım, hala yapıyorum. Kitap almak için, eğitime katılmak için eğlenceye ayırabileceğim zaman ve paradan tasarruf ederim gerekirse.

Bütün bunları anlatmamın birbiri ile ilgili olduğunu düşündüğüm iki nedeni var. İlki, koçluk almak isteyen bazı kişilerin arzu ettikleri değişimin 3-4 aylık bir sürede gerçekleşmeye başlamasını uzun bulmaları. Diğeri ise çalışmalara başladıktan sonra bazı hayaller için en az 1-2 yıl sıkı bir şekilde çalışılması gerektiğinin ortaya çıkması ve bunun kabul edilmesinde yaşanan zorluklar.

Hap çözümlere bayılan bir kesim var, oldukça da kalabalık olduklarını söyleyebilirim. 1 haftada değişelim, 1 ayda hayalimiz gerçekleşsin. Mümkün değil demiyorum, kişi değişime hazırsa, üst düzey bir farkındalığı ve motivasyonu varsa bazen belli konularda değişim hızlı bir sürede gerçekleşebilir.

Ayrıca bazı insanlar hayallerini nispeten daha kısa sürelerde gerçekleştirmiş ve hikayeleri paylaşılmıştır. Bu her zaman ilgi çeken bir konu olduğu için yazılı ve görsel basında bu tarz hikayeleri görür ve etkileniriz. Çoğu zaman öncesindeki hazırlık dönemi göz ardı edilmiş veya kısa geçilmiştir.

İstisnalar bir yana bırakılırsa bizim için önemli olan hayallerimizi gerçekleştirmek bir tohumun bitkiye dönüşüm sürecine benzer. Bugün bir tohum ekip ertesi gün meyve alamazsınız. Zihinsel değişimler buna çok benzer, yeni bir düşünceye alışıp davranış boyutunda deneyimlemek ve bir alışkanlık haline getirmek 21 ila 50 gün arasında bir süre alabilir.

Değişim yolculuğundan keyif almak ve biraz sabırlı olmak yarar sağlar.

Bir hayali gerçekleştirmek için önce bir strateji oluşturursunuz, hedefler belirler ve planlar yaparsınız, eylem adımlarını bir takvime bağlarsınız. Bazen uzun sürebilir.

Ama kök ne kadar sağlam olursa zamanı geldiğinde hızlı büyür ve arayı kapatırsınız.

Arkadaşımın ismi Teoman Kumbaracıbaşı, yaptığı müziği ve oyunculuğunu seviyorum. En son “İspanyol” rolüyle Eyvah Eyvah 3’te rol aldı.

Lisedeyken seçmeli ders uygulaması vardı. Herkes bilgisayar dersini seçerken Teoman’ın ısrarı ile ikimiz Latince’yi seçtik ve seçmeli dersten sınıfta kaldık. Yazın beraber ders alırız diye düşünürken Teoman okul değiştirdi. Ben aynı okula devam etmek istiyordum. Gerek Latince konusunda beni ikna ettiği için gerekse başka okula geçtiği için Teoman’a biraz kızmıştım başlangıçta.

Latince benim bildiğim diller arasında en zor olanı. Ayrıca İstanbul’da yaz aylarında Latince öğretmeni bulmak çok zordur. Büyükada’da oturan emekli bir öğretmenden bütün yaz düzenli ders alarak Latince sınavını 10’la verdim. Indiana Jones filmindeki tablet yazılarını alt yazı gelmeden okuyabiliyordum.

O yaz Latince öğrenirken ve sınavı verdiğimde bende kuvvetli bir inanç oluştu. Bir insan Latince öğrenebiliyorsa her şeyi öğrenebilir.

Buna hala inanıyorum, öğrenme kapasitemiz çok fazla. Yeter ki bizi heyecanlandıran bir hedefimiz olsun.

Fortes fortuna adiuvat.

(Şans, cesurdan yanadır)

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eight + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.