KENDİNİZE NAZİK DAVRANIN

KENDİNİZE NAZİK DAVRANIN

Bir arkadaşım uzun zamandır pek çok diğer kişi gibi evden uzaktan çalışıyor, kendisinin küçük bir çocuğu var, iş toplantıları sırasında bazen zor durumlar yaşadığını, kızının bir anda kucağına çıkmak istediğini ve bu nedenle paniklediğini anlattı bana. Başka insanların başına benzer durumlar gelip gelmediğini sorduğumda ise evet elbette bazen onlar da benzer şeyler yaşıyorlar ama benden farklı olarak rahat davranıyorlar diye cevap verdi. Bazen bu tip kontrol edilemeyecek ve anlaşılır durumlarda bile gereksiz yere kendimize yüklenip üzülüyoruz, bunun çözümü ise kendimize daha anlayışlı ve nazik davranmaktan geçiyor.

Daha esnek olabilmeyi ve kendimizi yargılamamayı öğrenmeliyiz bir şekilde. Bunun yöntemlerinden bir tanesi de yaşadığımız olaylara olabildiği ölçüde esprili yaklaşabilmektir. Mizah katabilmek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar, diğer insanları ve ortamı da yumuşatır.

Ayrıca olayların içindeki pozitif yönleri görmeye çalışmak ve daha farklı tepkiler vermek konusunda da gelişim sağlayabiliriz. Bir şeye nasıl yaklaştığımız çok önemlidir. Kendinize saygı göstermek de önemlidir, kendisine saygı duyan bir insan kendisine nazik davranmak anlamında avantajlıdır.

Ayrıca başka bir yazının konusu olan sadeleşme kavramı da önemlidir. Çok detaycı ve mükemmelliyetçi şekilde düşündüğümüzde ya da davrandığımızda ve hatalara karşı aşırı tepki verdiğimizde nazik davranmak zorlaşır.

Şükretmek kavramı da konuyla ilişkili aslında belli açılardan, kendiniz olduğunuz için ne kadar fazla memnun olursanız kendinize nazik davranmanız kolaylaşır.

Sizden başka siz yok, kendinize nazik ve saygılı davranın lütfen.

Sevgi ile kalın.

Paylaş