KENDİNİZE MEYDAN OKUYUN


Daha enerjik ve canlı hissetmek ister misiniz? Gerçekten yaşamaya başlamak nasıl bir duygu olurdu? Kendinize meydan okuduğunuzda bu sorunun cevabına ulaşacaksınız.

3 yıl önce böyle bir karar almıştım ve bir yıllık bir hazırlık sürecinin ardından kendime meydan okumaya karar verdim, kendimi “bilinmeyenin” kollarına attım.

15 yıllık denetim ve finans tecrübesinin ardından yazarlık ve koçluk yapmaya başladım, sınırlarımı zorladım, sınırların daha çok kafamın içinde olduğunu fark ettim. Bugünlerde yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum ve genellikle yaşamdan büyük keyif alıyorum.

Meydan okuma denilince, illa benim yapmış olduğum gibi büyük bir kariyer değişikliği olmasına gerek yok. Sevmediğiniz ve size iyi gelmediğini düşündüğünüz bir alışkanlığı bırakmak, birisine onu sevdiğinizi veya sevmediğinizi söylemek, hep hayalini kurduğunuz o seyahate çıkmak, hepsi kendi içinde bir meydan okumadır.

Bu arada eğer seyretmediyseniz Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı isimli filmi izlemenizi öneririm, tam anlamıyla bir meydan okuma hikayesidir.

Meydan okumalar insanı güçlendirir. Küçük çocukları izleyin, günlük hayatları bile bu tip meydan okumalarla geçer. Emeklerken yürümeye başlamak, koltuktan yere atlamak, kendi kendine bir şeyler yemeyi becermek, hepsi onlara için meydan okumadır.

Özgürlük her şeyi yapmak değil bazen de istemediklerinizi yapmamaktır, bu nedenle özgür olmak çoğu zaman bir meydan okumadır.

Farklı olmak, maskelerden sıyrılıp kendiniz gibi davranmak büyük bir meydan okumadır. Hayatınızın sorumluluğunu alıp şikayet etmeyi bırakmak ve harekete geçmek meydan okumaktır. Hatta koçluk almaya başlamak bile bir tür meydan okumadır.

Peki bunun ödülü ne olacak? Yaşadığımız her deneyimden bir şeyler öğrenecek, zenginleşecek ve kendimizi gerçekleştirmeye yaklaşacağız. Bundan daha büyük bir ödül olamaz zaten diye düşünüyorum.

Meydan okumayı öğrendiğinizde şu düşünce yapısına geçersiniz: Ya kazanırsın ya da öğrenirsin (Kiyosaki), yenilgi yoktur.

Ve fırsatlar kendini gösterir. Kimse fırsatları altın tepsi içinde size sunmak zorunda değil. Gider, onları bulur ve değerlendirirsiniz.

Meydan okumayı nasıl yapabilirim diye düşünüyorsanız sizin için bir soru seti hazırladım. Bu soru seti sorgulama sürecini başlatma amacını taşımaktadır. Vereceğiniz cevaplar kendinize hangi konuda meydan okuyacağınızı bulmak konusunda yardımcı olabilecektir.

Ben bu dünyaya niye geldim, neyi deneyimlemek istiyorum ve şu anda ne yapıyorum? Hedeflerinizi biraz büyütün; “üniversiteden mezun olayım, bir işe gireyim, maaşım yatsın, evlenip çocuk yapayım sonra emekli olup yazlıkta torun seveyim” bütün bunlar çok güzel ama hayatın bunun dışında da bir anlamı olmalı.

Eğer günlük hayatın ayrıntıları, koşturmaları sizin hayal kurmanıza, hedef belirlemenize olanak sağlamıyorsa koçluk desteği alarak bunları belirleyin.

Soru Seti:

Hiçbir olumsuz sonucu olmayacağı size garanti edilse içinizden ne yapmak geliyor?

Nelerin peşinden koşarken neleri es geçtiğinizi düşünüyorsunuz?

Eskiden çok sevdiğiniz ve/veya yaptığınız ama bugünlerde neredeyse unuttuğunuz neler var?

Fırsat olsa hangi seçimlerinizi değiştirmek istersiniz, neden yapmıyorsunuz, bahaneleriniz neler?

Eğer…………..olsaydım her şey çok daha farklı olurdu dediğinizde aklınıza gelen ilk şeyler neler?

Gerçekten fark yaratabileceğiniz bir alan, konu ne olabilir?

Diğer insanlar sizden daha çok hangi konularda yardım talep ediyorlar?

Bir konferansta 15 dakikalık bir konuşma yapacak olsanız ne hakkında konuşursunuz?

En güzel anınızı düşündüğünüzde bundan sonrası için nasıl bir çağrışım yapıyor?

Hayatta örnek aldığınız bir kişi var mı, o neler yapıyor, nasıl yapıyor?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar hangi konu veya konularda kendinize meydan okuyabileceğinizi gösterebilir. Ondan sonra iyi bir strateji oluşturmak, bilgi ve deneyiminizi artırarak harekete geçmek gerekir.

Meydan okuyanların çok iyi bildiği bir sırrı sizlerle paylaşarak yazımı sonlandırmak istiyorum. Bir şeyi gerçekten yapmak istiyorsanız, onu yapmanın bir yolunu bulursunuz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.