KENDİNİZE KARŞI ÖNYARGILI OLMAYIN

KENDİNİZE KARŞI ÖNYARGILI OLMAYIN

Önyargılar dediğimizde bu konuyu genellikle diğer insanlar hakkındaki önyargılarımız anlamında ele alıyoruz. Madalyonun bir de öbür yüzü var, kendimize karşı da önyargılı olabiliyoruz ve bu pek çok alanda potansiyelimizi sınırlandırıp isteklerimizin gerçekleşmesini engelleyebiliyor.

Kendinize karşı önyargılarınız var mı; neyi yapıp neyi yapamayacağınız konusundaki peşin hükümlerinizden bahsediyorum. Bunlar bizi büyük ölçüde sınırlandırırlar.

Kendinize karşı daha esnek olabilir misiniz, bazı şeyleri denemek konusunda biraz daha cesur davranabilir misiniz? Eğer bunları yapabilirseniz tahmin etmediğiniz kapılar önünüzde açılabilir. Yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

Hepimizin sınırları aslında tahmin ettiğimizin çok ötesinde yer alıyor; diğer yandan bu sınırları fazla zorlamamayı ve konfor alanımızda kalmayı seçiyoruz.

Konu ister spor olsun ister bir yabancı dil öğrenmek isterse de bir davranışımızı değiştirmek benim fikrim önyargılarımızı ortadan kaldırabilirsek daha başarılı olacağımız şeklinde.

Neyi yapıp neyi yapamayacağımızı düşüncelerimizle ve bakış açımızla büyük ölçüde biz belirliyoruz. Güzel bir söz var; bir bakmışsın hayatta yapamam dediğin şeyin başrolündesin. Çalışmalarım sırasında bunu çok görüyorum; topluluk önünde konuşma yapmaktan korkan ve asla yapamayacağını düşünen bir insanın bunu başardıktan sonra en çok zevk aldığı şey bu konuşmaları yapmak olabiliyor.

Önyargılarımız aşıp fırsatlar konusunda esnek olduğumuzda ve ben yapabilirim şeklinde yaklaştığımızda yeni yönlerimizi keşfediyoruz.

Kim bilir ne kadar çok keşfedilmemiş özelliğiniz var; halbuki yaşamın amaçlarından bir tanesi de bu keşifleri yapmak değil mi?

Geçmişi düşündüğünüzde asla yapamayacağınızı düşündüğünüz ve sonra yapmayı becerip keyif aldığınız neler var acaba ve bunları bugüne uyarlayacak olsak size hangi konuda ilham verebilirler?

Geçen gün bahsettiğim gibi soru varsa cevap da vardır, önemli olan doğru soruları sormak ve cevapları üzerinde düşünmek.

Sevgi ile kalın.

Not : Mutlulukla Değişim Programı Mayıs ayı kayıtları başlamıştır, ön görüşmelerden yararlanmak ve bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş