KENDİNİZE İYİ DAVRANIN

deniz resimleri

kendimize iyi davranmak sandığımızdan çok daha önemli olabilir. Danışanlarımla yaptığım çalışmalarda özellikle ilk bir veya iki görüşmede kendilerine nasıl davrandıklarını gözlemlemeye ve anlamaya çalışıyorum. Eğer kendilerine kötü davrandıklarına kanaat getirirsem buradan başlıyorum.

Bir şeyler istediğiniz gibi gitmediğinde çevreyi suçlamak ve kurban rolüne girmek hayatı yaşamanın zor bir yöntemidir. Bunun tam tersini yapıp işler yolunda gitmediğinde kendimizi aşırı suçlamak da çok zorlayıcı bir yöntemdir. Kendisine iyi davranmayan pek çok insanda bunu görüyorum, kendilerini gereğinden fazla suçluyorlar, kantarın topuzunu kaçırıyorlar eskilerin deyimiyle.

Elbette bir şeyler yolunda gitmediğinde kısa bir sorgulama yapıp ders çıkarıp neleri farklı yapabileceğimi düşünebiliriz ama burada bakış açısı ağırlıklı olarak geleceğe yöneliktir. Ben buna ileri bildirim adını veriyorum. Mevcut durum nedir, hedef nedir, bugünden itibaren neleri farklı yaparsam istediğim sonuçlara daha kolay ulaşırım? İşte bunu yaptığımızda kendimize iyi davranmak da daha kolay oluyor.

Bunun tam tersi ise kendimizi suçlamak, niye olmadı, nerede hata yaptım, hep hata yapıyorum, hiç başaramayacağım şeklinde bir sarmala girmek, geleceği değil de ağırlıklı olarak geçmişi ve ters giden şeyleri düşünmek.

Kendinize iyi davranın, bu kadar hırpalamayın, hepimiz hata yaparak öğreniyoruz, kimse mükemmel değil.

Kendimize iyi davranmakla ilgili bir diğer kıstas da şu olabilir, çevremde sevdiğim insanlara nasıl davranıyorum ve bunları kendime karşı nasıl uyguluyorum?

Örneğin çevremdeki insanlar hata yaptığında bunu hiç önemsemeyip kendim hata yaptığımda kendime acımasız davranıyorsam kendime adil davranmıyorum, iyi davranmıyorum demektir.

Veya aşırı fedakar yapım nedeniyle başkalarının mutluluğu için çok emek sarf ediyor ve kendi mutluluğum için zaman ayırmıyorsam yine kendime iyi davranmıyor olabilirim.

Kendinize iyi davranın, çünkü bu önemlidir, belki de önemli olan az sayıda şeyden birisidir.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar