KENDİNİZE GÜVENMEK İÇİN NEYE İHTİYACINIZ VAR?

KENDİNİZE GÜVENMEK İÇİN NEYE İHTİYACINIZ VAR?

Geçenlerde çok sevdiğim bir dostum anlattı bu hikayeyi, belki duymuşsunuzdur ama ben yine de size anlatmak istiyorum.

Amerika’da bir park, New York kenti, adamın biri bir bankta oturuyor. Bitmiş, tükenmiş vaziyette, kafasını ellerinin arasına almış, söyleniyor, “böyle olmamalıydı, her şey bitti, ben mahvoldum, tükendim, bundan sonra ne yapacağım?”.

Adamın yanına son derece şık giyimli 70 yaşlarında birisi yaklaşıyor ve yardım etmek istediğini söylüyor. Adam hikayesini anlatıyor, çok başarılı bir iş adamı iken aldığı bazı yanlış kararlar nedeniyle iflasın eşiğine geldiğini, önümüzdeki bir iki ayın çok kritik olduğunu, işlerin düzeleceğine dair bir umudunun olmadığını söylüyor. Şık giyimli yaşlı adam kendisine yardımcı olacağını söylüyor ve çek defterini çıkarıyor, 500.000 USD lik bir çek imzalıyor, adama veriyor. Adamcağız elindeki çeke bir bakıyor, üzerinde Rockefeller yazıyor, Amerika’nın en zengin birkaç kişisinden biri. Hemen teşekkür ediyor, bir yıl sonra aynı yerde aynı saatte buluştuklarında borcunu geri ödeyeceğini söylüyor, vedalaşıyorlar.

Adamımız fabrikasına geliyor, çeki kasaya kaldırıyor ve çekin verdiği güven ile çalışmaya başlıyor, öncelikle neler yapması gerektiğini düşünüyor, sonra ekibini toparlıyor ve talimatlar veriyor, onun bu toparlanmış halini gören çalışanları da işe sevkle sarılıyorlar ve aradan bir hafta geçiyor. İşlerin yoğunluğundan adam kasadaki çeki bir hafta sonra hatırlıyor ancak. Kendi kendine diyor ki bu çek burada dursun, ihtiyacım olursa nasılsa kullanırım, şimdilik idare ediyoruz. Çekin verdiği güvence ile haftalar, aylar geçiyor, adamın çeke ihtiyacı olmuyor, işlerini toparlıyor ve bir yıl sonraki randevuya giderken yanına çeki alıyor iade etmek için.

Yaşlı ve şık giyimli adam tam randevu saatinde banka doğru yaklaşırken bir doktor ve bir görevli yaklaşıyor ve adamı karga tulumba alıp bir ambulansa yerleştiriyorlar, bizimkisi koşup yetişiyor, aman durun yapmayın bu adam Rockefeller diye. Doktor cevap veriyor, ne zaman hastaneden kaçsa bu şekilde onlarca kişiyi kandırıyor, bu adam Rockefeller filan değil, bildiğin deli, bankada hiç parası yok, çek defteri de tamamen sahte.

Bizim de hayatta bazen bir şeyleri başarmak için güven duymaya ihtiyacımız oluyor, bunu bazen maddiyat sağlıyor, bazen başka insanların bize destek olacağını bilmek sağlıyor. Ama hikayede görüldüğü gibi iş aslında kişinin kendisinde bitiyor. Güvenle elimizdeki işlere sarıldığımız zaman pek çok şeyi başarabiliyoruz.

Sevgi ile kalın.

Not: Aralık ayı koçluk ön görüşmeleri için kayıtlar devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş