KENDİNİZE DOĞRU SORULARI SORUN

KENDİNİZE DOĞRU SORULARI SORUN

İnsan bütün kendisi ile diyalog halindedir, düşüncelerimiz aracılığıyla yaptığımız bu içsel konuşmalar kendimizle olan ilişkimizi ve mutluluğumuzu da büyük ölçüde etkiler.

İnsan kendisine “yanlış” soruları sorarsa adeta bir çıkmaza girerek aynı kısır döngü içinde kalabilir. Bu sorulardan en önemlisi de “niye ben” sorusudur, yani “bu niye benim başıma geliyor?” sorusu. Çoğu zaman bir cevap bulamayacağınız gibi sürekli hayıflanan, şikayet eden bir kişiye dönüşerek enerjinizi de iyice düşürebilirsiniz.

Bunun yerine şu soruyu öneriyorum, “evet böyle bir durumla karşı karşıyayım, bu durumdan ne öğrenebilirim ve yararıma olacak şekilde nasıl kullanabilirim?”.

Bir başka “doğru” soru ise şu olabilir, hayatımla ne yapmak istiyorum? Eğer her şey benim elimde olsa beni kısıtladığını düşündüğüm şeyler olmasa nasıl bir hayat sürmek istiyorum?

Bu tip sorular sizi içinde bulunduğunuz kısır döngüden çıkararak daha geniş düşünmeye, biraz hayal kurmaya ve olaylara daha pozitif yaklaşmaya teşvik edecektir.

Geçenlerde bir söz okumuştum, Mayıs ayında kar yağsa bile Haziran ayında yaz gelecektir şeklindedir. Bu nedenle içinde bulunduğunuz koşulların değişeceğini, daha iyi zamanların geleceğini dikkate alarak sorularınızı oluşturun.

Çocuklar çok soru sorarlar ve sorularının arkasında merak ve öğrenme isteği yatar, sizin de kendinize yönelteceğiniz soruların ardında kendinize dair böyle bir merak olsun. Örneğin potansiyelimin en yüksek haline ulaştığımda nasıl bir hayatım olacak?

Sorular geçmişe dair değil geleceğe dair veya içinde olduğumuz ana dair olursa bizi mutlu edecek düşüncelerin oluşması da daha kolay olabilecektir?

Değiştirilemez bir geçmiş arkamızda dururken şekillendirebileceğimiz bir bugün ve gelecek bizi bekliyor, bunu kendimize doğru soruları yönelterek ve cevaplarını arayarak yapabiliriz.

Soru varsa cevap da vardır, her zaman.

Sevgi ile kalın.

Not: Güçlü bir değişim dönüşüm programı olan Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar