KENDİNİZDEN 3. KİŞİ GİBİ BAHSETMEK YÖNTEMİ

KENDİNİZDEN 3. KİŞİ GİBİ BAHSETMEK YÖNTEMİ

Geçtiğimiz günlerde izlediğim dizinin bir bölümünde Jim adlı karakter kendisinden sürekli üçüncü tekil şahıs olarak bahsediyordu. Yeni tanıştığı insanlar ona nelerden hoşlanırsın dediğinde “Jim spor yapmayı sever” diye cevap veriyordu örneğin.

Hiç düşündünüz mü dışarıdan bir bakış açısı neden işimize yarar? İçeriden baktığımızda objektif olabilmeyi başarmak zordur, duygusal değerlendirmeler yapma ve duygusal kararlar alma eğiliminde oluruz. Halbuki benzer durumda olan bir tanıdığımıza yardım etmek ve durumunu analiz etmek çok daha kolay gelir, daha objektif değerlendirebiliriz durumu. Benzer şekilde dışarıdan birisinin objektif değerlendirmeleri de bizim işimize çok yarar.

Dizideki Jim karakterinin yaptığını değişmek istediğimiz belli bir konuda kullanabiliriz. Özellikle de bir alışkanlığı değiştirmek ve yerine farklı bir şey yerleştirmek istediğimiz zaman işe yarayabilir. Diyelim ki normalde sabahları geç uyanan bir insanım ve yapmak istediğim şey yarım saat erken kalkıp güne meditasyon yaparak başlamak olsun. Mert geç uyanıyor ve bu nedenle yapmak istediklerini yapamıyor demek ben geç uyanıyorum demekten daha iyi bir bakış açısı sağlar. Kendimi dışarıda görmemi ve daha objektif değerlendirmemi sağlar. Mert nasıl erken kalkar ve erken kalkarsa bu onun hayatında nasıl olumlu değişiklikler yapar soruları ile devam edebilirim.

Kendimize dışarıdan objektif bir şekilde bakabilmek ve değerlendirebilmek sandığımızdan çok daha önemli olabilir. Şimdi lütfen değiştirmek istediğiniz bir konu seçin ve kendinize bu şekilde dışarıdan bakarak bir strateji oluşturmaya çalışın.

Bunu yaptığınızda her zamanki bahanelerinizle vedalaşmanız da daha kolay olabilecektir. Onları da daha objektif şekilde görebilir ve size engel olmamaları için önlem alabilirsiniz.

Ayrıca özünüzdeki gerçek kişi ile buluşmak için de güzel bir yöntem olabileceğini düşünüyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş