KENDİNİ YÖNETMEK

KENDİNİ YÖNETMEK

Kendini yönetmek dediğimizde kendimi geliştirmekten farklı olarak o an sahip olduğum kaynaklarla neler yapabileceğimizden bahsediyoruz. Dolayısıyla kendini yönetmenin ilk adımı güçlü yönlerimiz üzerinde düşünmek, not almak ve bunları nasıl daha farklı şekilde kullanabileceğimize bakmaktır. Güçlü yönleriniz hemen aklınıza gelmiyorsa işleri nasıl hallettiğinizi düşünün, bu aklınıza bazı fikirlerin gelmesini sağlar.

Bundan sonra değerlerimizi bilmek ve olabildiği ölçüde hayatımızda uygulamaya çalışmak gelir. Sizi siz yaptığını düşündüğünüz değerleriniz hangileri? Bunları hayatınıza ne ölçüde yansıtıyorsunuz? Kendisini yöneten insan çevresine de katkı sağlar, sizin sağladığınız katkılar özellikle hangi konularda yoğunlaşıyor?

Elbette kendimizi yönetmek dediğimizde bunu zamanı ve enerjimizi yönetmekten bağımsız olarak ele alamayız. Zamanınızı çalan, enerjinizi azaltan iş ve konuları belli ölçülerde kontrol etmeye başlamak büyük fayda sağlayacaktır. Ne zaman çalışacağını ve ne zaman dinleneceğini bilen insan verimliliğini iyi yönetir. Kendini yönetmek aynı zamanda sorumluluklar ve keyif almak arasında bir denge kurmayı da gerektirir. İş ve özel hayat dengesine bu pencereden de bakabiliriz.

Kendini yönetmek hayatımıza liderlik etmeyi de içerir. Güçlü yönlerinizi daha fazla kullanarak oluşturacağınız farklı bir liderlik modeli olabilir mi?

Ayrıca duygu yönetimi de önemlidir. İnsan her ne kadar rasyonel kararlar aldığını iddia etse de pek çok kararın duygusal durumumuzdan etkilendiğini düşünüyorum. Bu nedenle duyguları tanımak ve onları belli ölçülerde yönetmek önemli bir beceridir.

Sınırlarımızı ve kırmızı çizgilerimizi belirlemek de yönetim anlamında bir avantaj sağlar. Bunların sayısının çok fazla olmaması ve genel olarak gerektiği zaman esnek olabilmek de önemlidir.

Ve son olarak içsel motivasyon kaynaklarınızı keşfetmeniz bu yolculukta işinizi kolaylaştıracaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş