Kendini tanımanın neden önemli olduğuna dair pek çok şey söylenebilir kuşkusuz; diğer yandan benim aklıma ilk gelen karar almak konusu oluyor. Yaşamımızı belli ölçülerde aldığımız kararlar ile yönetiyoruz. Doğru karar almak ya da sağlıklı kararlar almak dediğimizde ise kendisini yakından tanıyan kişilerin bu konuda büyük bir avantaja sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle yani daha doğru kararlar alıp yaşamımızı yönetebilmemiz için kendimizi tanımak büyük öneme sahiptir.

Bir ikinci konu ise ilişkiler ve buna bağlı iletişim konusu. Konuyu sadece aşk ve sevgi anlamında ele almıyorum; hayatımız boyunca pek çok farklı kişiyle farklı ilişkiler kuruyoruz, bu ilişkilerin kalitesi yaşamımızın kalitesini belirliyor, bu ilişkilerin içinde ne ölçüde kendimiz olabildiğimiz ya da kendimizi yansıtabildiğimiz ise içsel tatmini sağlıyor.

Kendisini daha yakından tanıyan insanların daha uzun soluklu, tatmin edici ilişkiler kurduklarını ve bu ilişkileri sürdürdüklerini gözlemiyorum, bu nedenle kendimizi yakından tanımak aslında bir ölçüde daha iyi ilişkiler kurmanın anahtarı gibi gözüküyor.

Kendimizi sevmek için de kendimizi yakından tanımak önemli. Bu konu ile ilgili olarak ayrı bir yazı kaleme almıştım; kendinizi %80 oranında kabul edip sevebilirseniz kalan %20’yi zaman içinde değiştirmek için güzel bir şansınız olur demiştim o yazıda. Kırmızı çizgilerimizi bilmemiz, hangi konularda esnek davranışları içinde olabileceğimizi görmemizi sağlar. İnsan kendisini yakından tanıdıkça sınırlarının farkına varır, kendisini bir bütün olarak kabul etmeye yaklaşır, güçlü ve zayıf yönleriyle bir bütüne hizmet ettiğini kavrar.

Bu aynı zamanda kendimizle barışmamızı ve devamında kendimize saygı duymamızı da kolaylaştırır. Kendimize saygı duymayı ayrı bir yazıda işlemek doğru olur. Çok kısaca şunu söylemek isterim, kendimize verdiğimiz sözleri tutmamız çok önemli, bunun için de kişinin kendisini tanıması, beklentilerini gerçekçi bir şekilde oluşturması önemlidir.

Bu konular ve daha fazlası sizin için hazırlamış olduğumuz Youtube videosunda yer alıyor, kendi adımı taşıyan kanalımdan izleyebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: İşlenmesini istediğiniz konuları bana her zaman iletebilirsiniz, ayrıca koçluk hakkında aklınıza takılanları ve öğrenmek istediklerinizi de sorabilirsiniz, mail adresim mert.cuhadaroglu@gmail.com şeklinde.