KENDİNİ ŞAŞIRT


Değişimi gerçekleştirmek için belli bir süreç dahilinde düşüncelerimizi, söylemlerimizi ve eylemlerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Bazen kısa yol kullanmak iyidir. Her zaman işe yaramaz ama bazen işe yarar.

Kendimizi şaşırtmak, değişmek istediğimiz konuda doğrudan eyleme odaklanarak farklı eylemlerde bulunmaktır.

Kendinize değişmek/değiştirmek istediğiniz bir konu seçin ve kendinizi şaşırtacak ölçüde farklı davranın. Bu çok anlamlı gelmediyse, diğer insanları şaşırtacak şekilde eylemler yapın. Özellikle de sizi tanıyan ve belli şekilde davranmanıza alışmış olan kişileri şaşırtın bakalım, neler olacak, neler değişecek?

Konu hayatın her alanından olabilir; kariyer, ilişkiler, para gibi konularda dediğim yöntemi uygulayabilirsiniz.

Gelelim örneklere: Diyelim ki işyerinizde yöneticinizle tatlı tatlı tartışmayı seviyorsunuz, bazen incir çekirdeğini doldurmayacak konularda tartışıyorsunuz, kendinizi ve onu şaşırtın, ortaya çıkan ilk fırsatta, “evet, haklı olabilirsiniz, bunu bir düşüneyim” diyerek konuyu kapatın.

Annenizle, babanızla aranız son zamanlarda mesafeli, iki taraf da adeta soğuk savaş uyguluyor, geçmişte bu durumlarda kendinizi geri çekiyordunuz. Bu kez sizden hiç beklenmedik bir hareket yapın ve gidin kocaman sarılın, ayakları yerden kesilsin.

Para geldiği gibi gidiyor ama arkadaş programlarından geri kalmıyorsunuz, tasarruf yapamıyorsunuz. İlk fırsat ortaya çıktığında “ben bu hafta gelmeyeceğim, artık biraz tasarruf yapmaya karar verdim” cümlesini kurun.

Çocuğunuzun arabada cam açmasına izin vermiyorsunuz ve her yolculukta bunu mu söylüyor, ardına kadar açsın, siz de açın, hatta birlikte yüksek sesle bir şarkı söyleyin.

Eşiniz, sevgiliniz hep söyleniyor siz de sineye mi çekiyorsunuz, bu kez farklı bir tepki verin, bakalım ne olacak?

Korktuğunuz ne varsa minik bir adım atın, farklı bir şeyler yapın.

Değişimin gücünü ve kendinizi asla hafife almayın.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programına katılmak isteyenler için Kasım ayı ücretsiz ön görüşmeleri başlamıştır, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş