KENDİNİ BİL


Delphi Tapınağı’nın girişindeki sözdür. İlk duyduğumda “haddini bil” şeklinde algılamıştım, altında yatan daha derin manayı ancak yıllar sonra çözebildim. Değişimin ilk basamağı bence kendini bilmektir.

Koçluk çalışmalarına da bu şekilde başlarız. Danışanın kendisinin ve hayatının bir fotoğrafını, genel resmini ortaya koyarız. Nerede olduğumuzu bilmeden ve anlamadan bir yerlere gitmek çok zordur.

Kendi değişim yolculuğum da bu şekilde başlamıştı. Hayatını Seç isimli kitabımda yer verdiğim tablo ve listelerden yararlanarak kim olduğumu sorgulamıştım. Basit gibi gözüken ancak cevaplanması zaman ve emek isteyen sorulara cevap aramıştım.

Ben kimim, kendimi nasıl ifade ediyorum, neler düşünüyor ve nelere inanmayı seçiyorum?

Hepimiz kendimizi gerçekleştirmek ve dünyaya bu yolla katkıda bulunmak isteriz. Ne yazık ki günlük hayatın koşturması içinde nadiren bu sorulara cevap ararız. Koçluk alan kişiler bu işe belirli bir zaman ve bütçe ayırdıkları için bu tip sorgulamaları ister istemez yapmak durumunda kalırlar ve kendileriyle yüzleşirler.

Eğer zamanınız veya bütçeniz koçluk almak için müsait değilse kendinize bir defter alarak ve günde yarım saatinizi ayırarak kendinizi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Günlük koşturmaların ötesine baktığınızda gerçekten önemli olanı keşfedersiniz, bu sizsiniz.

Bir amacınız olsa bu neye benzer? Genel gözlemim; doyum, tatmin, başarı ve mutluluk gibi değerlerin ve duyguların bir amacımız olduğunda daha kolay ortaya çıktıkları şeklinde. Bir amaç oluşturmanın ilk adımı ise şüphesiz kendimizi daha yakından tanımaktır.

Ben kimim ve gerçekten ne istiyorum?

Eğer gerçek kimliğinizle henüz tanışmadıysanız örneğin sevmediğiniz bir işte çalışmaya devam ediyor olabilirsiniz. Kariyer koçluğu yaptığımda kişinin kendisini, değerlerini daha yakından tanımasına yol açan bazı test ve yöntemler uygularım. Kişi kendisini daha iyi bilir duruma gelir ve işimiz kesinlikle kolaylaşır.

İstemediğiniz bir ilişkinin içinde kaldıysanız, genel olarak bütün günlerinizin bir diğerine benzediğini düşünüyorsanız bir yerlerden başlamanız lazım. Kendinizi tanıdıkça sandığınızdan daha güçlü olduğunuzu keşfedeceksiniz. Sahip olduğunuz pek çok özelliği yıllardır kullanmadığınızı görüp şaşırabilirsiniz.

Hayatını Seç kitabımda ve web sitemden bazı yazılarımda bahsederim, maalesef seçimlerimizin önemli bir kısmını toplumun genel beklentilerine göre yapıyoruz. Bunun bize uygun olup olmadığını fazla düşünmüyoruz. Sonra belli bir yaşa geldiğimizde geriye dönüp bakar ve az zamanımız kaldığını düşünürüz.

Başlamak için hiçbir zaman çok geç değildir, eğer hayattaysanız ve sağlıklı bir şekilde nefes alıp verebiliyorsanız her zaman başlayabilirsiniz.

Kendini bilmek veya bulmak, sadece kendini düşünerek sosyal olmayan bir hayat yaşamak değildir. Sorumluluklarınızın olmaması da değildir. Sadece önceliklerinizi daha doğru belirleyerek öncelikle kendi mutluluğunuza yatırım yapmaktır. Kendisi mutlu olan bir insanın diğer kişilere katkısı da belki on kat artacaktır.

Kendisini daha yakından tanıyan bir insan hayal kırıklıkları ile de daha kolay şekilde baş eder ve gerçekçi çözümler üretebilir.

Kendinizi bulma yolculuğuna kendinize sorular sorarak ve cevapları üzerinde düşünerek başlayabilirsiniz.

En yetenekli olduğumu düşündüğüm konular neler?

Bir yaşam amacım olsaydı bu neye benzerdi?

En verimli olduğum anlarda neler yapıyorum?

Beni motive eden yaklaşımlar neler?

Bu soruların cevaplarını aramak gerçek benliğinizle temasa geçmenizi kolaylaştıracaktır. Siz sahip olduklarınız değilsiniz, henüz olmadıklarınızsınız ve sahip olacağınız en kıymetli şey de bu olacaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.