KENDİNE GÜVENMEK


Kendine güven, koçluk çalışmaları sırasında üzerinde sıklıkla durduğumuz ve orta vadede olumlu sonuçlar alınabilen bir konu. Bugün bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istedim sizlerle.

Bir ilişkide veya bir ailede güveni oluşturan temel faktör nedir? Bence her şeyden önce dürüstlüktür. Buradan bir açılım yaparak kendine güvenin önemli unsurlarından birisinin kişinin kendisine karşı dürüst olması olduğunu ileri sürebiliriz.

Kendine karşı dürüst olmak ne demektir? Bu konudaki ilk adım, olduğumuz kişiyi olduğu hali ile kabul edip sevmeye başlamaktır. Olmadığınız bir insanı oynamaya çalışıyorsanız, değişik ortamlarda değişik maskelerle dolaşıyorsanız kendinize karşı dürüst değilsiniz ve farkında olup olmadığınızı bilmiyorum ama kendinize güvenmiyorsunuz aslında.

Kendinizi sürekli diğer insanlarla kıyaslıyorsanız, onların sahip olduğu özellikleri veya varlıkları kıskanıyorsanız yanlış yolda olduğunuzu söyleyebilirim.

Hepimiz benzersiz ve çok değerliyiz, ne zaman? Kendimiz olduğumuz zaman. Elbette geliştirmek istediğimiz özelliklerimiz veya sahip olmak istediğimiz şeyler olacak, ama bu bir sonraki adım. İlk yapmamız gereken içten bir şekilde olduğumuz kişi ile kucaklaşmak. Geçmişte bazı hatalar yapmış olabilir, aptalca davranmış, bazı fırsatları kaçırmış olabiliriz. Bunun çok fazla bir önemi yok, hepsi bizi bugünkü halimize getirdi ve eğer derslerimizi aldıysak bizim için önemli öğrenme basamaklarıydı.

Kendine güvenin bir diğer faktörü bilgi ve tecrübe sahibi olmaktır. İlerlemek istediğiniz konu her ne ise bu konuda bilgi ve tecrübenizi geliştirmelisiniz. Havadan gelen içi boş bir kendine güven işinize yaramayacaktır.

Diğer insanların başarı hikayelerini okuyup bunlardan kendinize bir rota çizebilirsiniz. Ama bu sizin yolculuğunuz ve kendinizi sadece kendinizle kıyaslamalısınız. Bir yıl önce neredeydim, şimdi neredeyim?

Şimdi sizinle işinizi kolaylaştıracak bir sır paylaşacağım. Bir özelliği diğer bir insanda görüp takdir edebiliyorsanız bu özelliği deneyimlemiş olmanız lazım. Bir başkasını akıllı, başarılı, güçlü olduğu için kıskanmak yerine kendi hayatınızda bu özellikleri hangi dönemde ve ne yaparken deneyimlemiş olduğunuzu hatırlamaya çalışın. Sadece hatırlamak bile çoğu zaman işe yarayacaktır.

Bir miktar da fizyolojinizi değiştirin, kendine güvenen insanların fiziksel hareketlerini modelleyin. Doğal olun, içten olun, net konuşun, gülümseyin. Kendine güvenen bir insan somurtmaz, bunu unutmayın.

İstihbarat örgütlerinde masa başı görevlerden saha görevine atanacak olan kişilere kısa süreli yoğun bir eğitim verilir. Bu eğitimde herkes bilir ki eğitimin başarılı olup olmadığı ancak operasyonda belli olur.

Bu ne demek? Bizim için önemli olan bir konuda kendimize güvenimizi sadece evde oturup yazı okuyarak geliştiremeyiz. Dışarı çıkıp tecrübe etmemiz lazım.

Yeni bir ilişki mi istiyorsunuz, sosyalleşin. Bir iş değişikliği mi düşünüyorsunuz, ya CV’nizi güncelleyin ya da yapmak istediğiniz işi zaten yapan insanlarla tanışmanın ve konuşmanın bir yolunu bulun.

Kendinize güvendiğinizde harekete geçeceksiniz, bunu anlamanın en iyi yolu budur.

Sevgi ile, farkındalık ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.