KENDİNE GÜVENİ GELİŞTİRMEK


Bu haftanın son yazısı, kendine güveni geliştirmek ile ilgili. Bir hayalimizi gerçekleştirmek için belki de her şeyden önce kendimize daha fazla güvenmemiz gerekiyor. Sahip olduğum bilgiler ve edindiğim tecrübeler bana kendimize olan güvenimizin planlı bir çalışma ile artırılabileceğini gösterdi. Mutlulukla Değişim Programı’na katılan danışanlarımın kendine güven konusunda çok olumlu bir mesafe kat ettiklerini gözlemliyorum. Bu yazımda sizlere bu konuda pratik bir yol haritası sunmaya çalışacağım.

Kendinize güveninizi geliştirmek istiyorsanız diğer insanlara yardım etmek güzel bir başlangıç noktası olabilir. Burada önemli bir ayrıntı var yalnız, onlar talep etmeden bunu yapmanızı istemiyorum. Elinize bir kağıt kalem alın, yakın çevrenizden 3 kişi seçin ve onlara yardımcı olabileceğinizi düşündüğünüz konuları sıralayın. Eğer gerçekten isterlerse bu yardımı onlardan esirgemezsiniz. Diğer insanlara yardımcı olabileceğimiz düşüncesi esas itibarıyla bizim de iyi özelliklerimiz ve iyi olduğumuz konular olduğunu bize hatırlatır.

Diğer insanlara yardım etmekle yakında ilgili bir diğer konu ise öğretmektir. Aslında her insan öğrendiği bilginin öğretmenidir bir ölçüde. Bu açıdan bakıldığında öğretmen rolünüzde nasılsınız, kimlere ne öğretebilirsiniz?

Kendimize güvenmek ile ilgili bir diğer husus ise hayır diyebilmektir. Hayatınızda hayır demekte zorlandığınız kişiler veya konular nelerdir? Hayır diyemediğiniz için katlandığınız şeyler neler? Bu sorular üzerinde düşünmeniz ve cevaplarını vermeniz kesinlikle faydalı olacaktır.

Kendine güveni besleyen bir konu gerçekçi beklentiler oluşturabilmektir. Bugüne kadar yaşadığınız ve özgüveninizi törpüleyen hayal kırıklıklarını şöyle bir düşünün lütfen. Bugün tekrar düşündüğünüzde en azından bazıları için beklentim gerçekçi değildi diyebilirsiniz.

Özgüveni geliştirmek ile ilgili bahsetmek istediğim en son ve bence en önemli hususu sona sakladım. Bize hizmet etmeyen, bir yarar sağlamayan inançlarımızı bizim için faydalı olabilecek inançlarla değiştirmek.

Şöyle bir gözlerinizi kapatıp düşünmenizi istiyorum, hayatınızda yapmak isteyip yapamadığınız neler var? Bunlarla ilgili sizi engelleyen bazı olumsuz inançlarınız olduğunu varsayabiliriz. Sessiz, sakin bir ortamda 15 – 20 dakika odaklanıp düşündüğünüzde bu inançların neler olduğunu bulabilirsiniz. Ne zaman oluşturduğunuz, nasıl oluşturduğunuz ikincil öneme sahip.

Şimdi şunu düşünelim, bu inançlara sahip olmak size ne sağlıyor, ne kazandırıyor, ne kaybettiriyor? Yakın çevrenizde sizden başka kim bu inançlara sahip?

Bu inançların %100 doğru olduğuna emin olabilir misiniz, istisnalar neler olabilir? Bu inançların yerine size yararlı olabilecek yeni inançlar oluşturacak olsanız aklınıza neler geliyor?

Yapmak istediğiniz şeyleri gerçekleştiren insanlar nelere inanıyor olabilirler, bu inançlar sizin de işinize yarar mı? Bu yeni inançlar genel olarak hayatınızı nasıl etkiler?

Bu inançlar sayesinde ben yapabilirim diyebilir misiniz, gelecek daha güzel gözüküyor mu?

Cevabınız evet ise, eski inançlarınızla olan bağlarınızı kesmeye hazırsınız demektir.

Burada yerim kısıtlı olduğu için ana hatlarına değinmeye çalıştım. Özgüvenimizi artırmak için inandığımız şeyleri sorgulamak ve değiştirmek çok ama çok önemli bir husus. Bu konuyu Hayatını Seç isimli kitabımda çok geniş kapsamlı olarak ele almıştım, imkanınız varsa okumanızı çok arzu ederim.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.