KENDİNE GÜVENİ GELİŞTİRMEK – NELERE ÖFKELENİYORUZ?


Haftanın konusu kendine güven ile ilgili olarak şimdilik son yazım ile karşınızdayım. Önümüzdeki hafta yeni konular ve yeni yazılar olacak. Gözlemlerime göre kendisine güvenen bir insan genel olarak kendisi ve yaşadığı hayat ile barışıktır, çok fazla öfke duymaz. Tersten giderek yorum yaparsak çok fazla öfkelenen insanların bir yerlerde kendilerine yeterince güvenmediklerini söyleyebiliriz.

Neden öfkeleniriz? Öfkeleniriz, çünkü haksızlığa uğradığımıza inanırız, öfkelenmek bazen işimize bile gelebilir, kendimizi kısa bir süreliğine daha güçlü hissedebiliriz.

Çok inandığım bir söz var, öfke korkunun maske takmış halidir diye. Bu nedenle öfkelendiğim zaman kendime sormayı alışkanlık haline getirdiğim bir soru var: Ne olmasından korkuyorsun? İlginç cevaplar alıyorum ve oluşturduğum farkındalıklar ile mesafe kat ediyorum.

Sizin için çok basit bir durum seti hazırladım, bu durumlardan hangileri için “evet, ben bu tip durumlarda çok sık öfkelenirim ve kendimi kontrol etmekte zorlanırım” şeklinde cevap verirseniz oturup biraz düşünmenizi rica edeceğim. Altında yatan korkunuz ne olabilir acaba?

1)      İnternetten elektronik eşya alışverişi yaptınız, eve gelen kutuyu açtınız, aleti prize taktınız ve çalışmadığını gördünüz.

2)      Ayakkabınızı fiyat pazarlığı yapmadan tadilata verdiniz, bir hafta sonra ayakkabınız yepyeni olmuş ancak ortaya çıkan fiyat yeni bir ayakkabının bedeline eşit.

3)      İşyerinde önemli bir hata yaptığınız ortaya çıktı.

4)      Arabanız şehir içinde arıza yaptı ve cep telefonunuzun şarjı bitik.

5)      Günaydın dediğiniz kişi size cevap vermeden yanınızdan geçti.

6)      Göz göre göre birisi size yalan söylüyor.

7)      Kafede kahvenizi aldınız, tepsiye yerleştirdiniz, ilerlerken birisi size çarptı ve kahve biraz üzerinize döküldü. Karşı taraf özür diledi ve yoluna devam etti.

8)      Kuruması için balkona astığınız kazağınız rüzgarla uçup gitmiş.

9)      Alışveriş yapmak için bir mağazaya girdiniz ve ilk dakikadan itibaren çok konuşkan bir satıcı ensenizden ayrılmıyor.

10)  Arkadaşınızla randevulaştınız. Buluşma yerine geldiniz, arkadaşınız yok, cep telefonunu da açmıyor ama yarım saat önce eğlenceli tweet’ler paylaşıyordu.

Bu durumlar sizin karşılaştığınız durumlar yansıtmıyorsa özellikle öfkeli tepkiler verdiğiniz durumları kendiniz not alarak çalışmayı yapabilirsiniz. Neden korkuyoruz sorusuna cevap arıyoruz. Elbette bir şeylere öfkelenmeniz her durumda bir korkuya işaret etmeyebilir ama genel olarak geçerli olduğunu düşünüyorum.

Nelerden korktuğunuzu tespit ettikten sonra oluşturacağınız farkındalık ile farklı tepkiler vermeyi seçebilir ve zaman içinde değişebilirsiniz.

Hepimizin daha az öfke duyacağı, kendimizle daha barışık olacağımız günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.