KENDİNE GÜVENİ GELİŞTİRMEK – NASIL YARDIM EDEBİLİRİM?


Koçluk çalışmaları sırasında kişinin kendine güvenini artırıcı çeşitli çalışmalar yaparız. Bunların bir bölümü burada bir yazı şeklinde ele alabileceğim kısa konular değil. Ama bir tanesini sizlerle paylaşabileceğimi ve günlük hayatınızda uygulayıp yararlanabileceğinizi düşündüm.

Danışanlarıma çevrelerindeki insanlara (onların talep etmesi halinde) ne şekilde yardımcı olabileceklerini sorduğumda aynı anda 3 şey birden olur.

Kişi, her ne kadar bazı sorunları olsa bile, çevresindeki insanların da sorunları olabileceğini, yardıma ihtiyaç duyabileceğini ve bu anlamda yalnız olmadığını fark eder.

Aslında kendisini güvensiz hissettiğini düşünmesine rağmen diğer insanlara yardımcı olabileceği özellikleri olduğunun farkına varır.

Diğer insanlara yardımcı olmak amacıyla kullanacağı söylemlerin ve yaklaşımların bir kısmını kendi hayatında daha çok kullanabileceğini fark eder.

Sonuncusu koçluk yaparken benim de deneyimlediğim bir husustur. Bazen bir danışanıma sorduğum soruyu daha sonra kendime yönelttiğimde bende bir çıkış noktası görürüm.

Bunu pratik bir egzersiz haline getirelim.

Çevrenizde bulunan ve önem verdiğiniz beş kişinin isimlerini yazın.

Ailenizden birisi, yakın bir arkadaşınız, iş yerinde birisi, eşiniz/sevgiliniz hepsi olabilir.

Daha sonra bu kişilerin hangi konularda yardıma ihtiyacı olabileceğini düşünün ve not alın.

Bir sonraki adım ise bu muhtemel konularda sizin onlara ne şekilde yardımcı olabileceğiniz. Ne söylersiniz, ne yaparsınız, nasıl bir bakış açısı geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz?

Onlar istemeden onlara yardımcı olmayacaksınız, bu sadece bir egzersiz.

Dördüncü adım, yazdıklarınıza bir göz atıp güçlü yönlerinizi belirlemeniz. Hangi konularda iyisiniz ve diğer insanlara yardımcı olabiliyorsunuz?

Gördüğünüz gibi aslında sandığınız kadar kötü değilsiniz. Güvenebileceğiniz ve diğer insanlara yardımcı olabileceğiniz pek çok özelliğiniz var.

Kendine güven konusu tek bir yazı, çalışma ile çözülebilecek bir konu değil elbette, yarın bu konuda değişik bir yaklaşım ele alacağım.

Hepimizin kendine daha fazla güveneceği, hayata daha fazla güveneceği güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.