KENDİNE GÜVEN VE UMUT

KENDİNE GÜVEN VE UMUT

Gözlem yapmayı seven bir insanım; bugün sizlerle bir gözlemimi paylaşmak ve bu konu hakkında düşüncelerimi yazmak istedim.

Kendine güven, bir konuda başarı elde etmek için önemli bir faktör, işleri kolaylaştırdığı kesin; keza hem emek vermek hem de umutlu olabilmek (pozitif düşünce) de başarıyı yakınlaştırıyor.

Gözlemime göre; kendisine güveni yüksek olan insanların çok önemli bir bölümü umutlu ve umutlu olmaya inanan insanlar; bunun tersi de geçerlidir; yani umudunu içinde taşıyan insanların kendine güvenlerinin gelişmiş olduğunu da görebiliriz.

Bu bilgi şu yüzden önemli; kendine güveni artırmamız önemli hayatta ve bunu yaparken umuttan yararlanabilirsek daha kolay ve anlaşılır bir yol haritamız olur.

Umut nedir peki; elbette pek çok tanım yapılabilir, benim gözümde şöyle bir şey umut: hayatın ve yaşadıklarımızın bir anlamı olduğuna inanmak, engellerle karşılaştığımızda zorlansak bile ileride bizi daha güzel günlerin beklediğini düşünmek, kendimize ve hayatımıza her koşulda değer vermek ve sevmek.

Umudumuz olduğunda ilerlediğimiz yollar da aydınlanıyor adeta, işaretleri daha kolay fark edebiliyoruz, umut yoksa karanlıkta el yordamı ile ilerlemeye çalışıyoruz sanki. Umudumuz az olunca yola çıkmaya, yeni şeyler keşfetmeye ilgimiz de azalıyor, konfor alanımızın içinde gönüllü bir tutsaklık yaşamaya başlıyoruz.

Hep söylüyorum ya, yol yola çıktıktan sonra aydınlanır diye, işte bu tipik bir umut cümlesi aslında.

Aslında içimizde bir yerlerde bizim için doğru olanları biliyoruz fakat harekete geçebilmek için daha fazla umuda ihtiyacımız oluyor zaman zaman.

Hadi bugün umudunuzu gözlerinizin içine yerleştirin ve kendine güvenle gülümseyin hayata, gülmek aslında umut etmektir.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar