KENDİNE ACIMAK MI KENDİNİ SEVMEK Mİ?

KENDİNE ACIMAK MI KENDİNİ SEVMEK Mİ?

İnsan kendine acır mı? Elbette olabilir, duyguların hepsi buna kendimize acımak da dahil, yaşanabilir. Diğer yandan; ben kendimize acımak yerine kendimiz ile sevgi dolu bir ilişki kurmamızdan yanayım.

Kendimize acımak ne zaman söz konusu olur? Elbette kişiden kişiye ve konudan konuya değişebilir. Ortaya karışık bir yorum yapacak olsaydım şunu söyleyebilirdim sanırım: Bir durumu olduğu gibi kabul edemediğimizde, bir değişikliğe uyum sağlayamadığımızda ortaya çıkar. Mağdur rolü hakkında yakın tarihte bazı yazılar yazmıştım. Mağdur rolü oynayan kişiler de kendine acımak duygusu zaman zaman görülebilir. Diğer kişilerden ilgi ve sempati beklendiği durumlarda ortaya çıkabilir. Kendinize çok zor bir durumda hissettiğinizde de olabilir. Eğer geçici bir durum ise çok fazla önemsemeyebilirsiniz.

İnsanın hayatta kurduğu en önemli ilişki kendisi ile kurduğu ilişkidir. Kendisini seven, saygı duyan, kendisini takdir eden ve kendisine güvenen kişilerin hayat yolculuğunda işleri her zaman daha kolay olur. Bunu tek bir ifade ile tarif edecek olursam kendi elinden tutan insanlar daha kolay başarır diyebilirim.

Elbette bir toplum içinde yaşıyoruz, hepimizin destek alabileceği aileler, dostlar gibi unsurlar var; diğer yandan en önemli destekçimiz aslında kendimiz olabiliriz.

Eğer bir değişimin arifesindeyseniz veya hayatınızda zor bir durumun içinden geçtiğinizi düşünüyorsanız lütfen bunu düşünün ve öncelikli olarak kendi elinizden tutarak ayağa kalkın ve bu şekilde yolculuğunuza devam edin.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar