KENDİN OLMAK


Özgür hissetmenin, mutlu olmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi kendiniz olmaktır. Taşıdığınız tüm maskelerden sıyrıldığınızda gerçek benliğinizle kucaklaşırsınız. Bir insanın yapabileceği en iyi şey ve ulaşabileceği en son nokta tamamen kendisi olmasıdır. Başkalarını etkilemek ve/veya onaylarını almak için olmadığınız birisi gibi davranmak en çok zararı size verir.

Bernard Shaw’a ölüm döşeğinde sormuşlar, hayatınızı yeniden yaşama şansınız olsa neleri farklı yapardınız diye. Shaw yanıtlamış: Tek bir şeyi farklı yapardım ve tüm hayatım farklı olurdu, aslında olabilecekken hiç olmadığım insan olmak isterdim.

Kendinizin veya yaşadığınız hayatın sıradan olduğunu düşünebilirsiniz ama emin olun öyle değil. Sadece izin vermiyorsunuz. Mutlulukla Değişim Programı’na katılan danışanlarımın 3-4 ay gibi kısa bir süre içinde geçirdikleri değişim inanılmaz. Aslında olabilecekken hiç olmadıkları gerçek hallerine doğru bir yolculuk yapıyorlar.

Hepimiz benzersiz yeteneklerle dünyaya geliyoruz, bu yetenekleri nasıl ve nerede kullanabileceğimizi bulduğumuzda yani özümüzü keşfettiğimizde özgüvenimiz ve kendimize verdiğimiz değer artıyor. Böyle olunca diğer insanlardan onay almak için yaptıklarımız azalıyor ve gerçek kimliğimize bürünüyoruz.

Ne yaparsanız yapın sizi onaylamayan insanlar olacaktır. Hayatınızı diğer insanların beklentileri ile şekillendirmeyin. Hepimiz övgü ve iltifat almayı severiz ama bu bizi kendimiz gibi yaşamaktan alıkoymamalı.

Kendin olmanın ilk adımı kalbin sesini daha çok dinlemektir. Hayatını Seç isimli ilk kitabımda kendi yolculuğum anlattım. Günlük hayatın koşturması içinde yarattığım boşluklarda ben kimim ve ne istiyorum gibi çok basit görünen sorulara ısrarla cevap aradım. Soru varsa cevap da vardır, her zaman. Ben kendimi biraz bulduğumu düşünüyorum, elbette bu bir yolculuk ve yolculuk devam ediyor, sıra sizin yolculuğunuzda.

Kalbimizin sesini duymamızı engelleyen faktörler arasında 2 tanesi öne çıkıyor. Bunlardan ilki teknolojik yaşamımız. Hayatımızı kolaylaştırmanın ötesine geçip bazen hayatımızı esir alma noktasına geliyorlar. Günde en az yarım saatlik bir süreyi cep telefonu dahil teknolojik tüm araçların uzağında geçirmeye çalışın, emin olun kalbinizin sesini daha rahat duyacaksınız.

Diğer faktör ise giderek doğadan kopan yaşam tarzımız. Eğer fırsatınız varsa yanınıza sadece küçük bir not defteri ve kalem alarak bir doğa yürüyüşüne çıkın. Size huzur veren bir yerde oturup aklınıza gelenleri not alın. Bu cümleler kendinizi bulma yolculuğunda size rehberlik edecekler.

Unutmayalım, güvenin en önemli unsuru gerçekliktir. Ne kadar çok gerçek olursak kendimize o kadar çok güveniriz. Güven olmadan bir şeyler başarmak her zaman daha zordur.

Anda kalma deneyimi de gerçeklikle ilgilidir. Sahte bir kimlikle aslında olmadığınız birisi gibi aslında istemediğiniz bir hayatı yaşarken anda kalmak çok zordur.

İçten, samimi ve dürüst insanları, bu tip yaklaşımları severiz. O halde öncelikle kendimize karşı içten, samimi ve dürüst olalım. Başkalarının hayatlarına dokunabilmenin yolu da buradan geçer.

Hayatta en güzel strateji kendin olmaktır. Gerçekten olduğunuz kişi olun.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.