KENDİMİZLE YAPMAMIZ GEREKEN DÖRT ANLAŞMA

KENDİMİZLE YAPMAMIZ GEREKEN DÖRT ANLAŞMA

Don Miguel Ruiz’in Dört Anlaşma isimli eserinde Toltek bilgelik öğretileri anlatılır. Fırsatınız olursa bu güzel kitabı okumanızı öneririm. Bugünkü kısa yazımda kitapta anlatılan kendimizle yapmamız gereken dört anlaşmayı kendi yorumumla sizlerle buluşturmak istedim.

Kendimizle yapacağımız ilk anlaşma, kendimizle konuşurken kullandığımız sözcükleri özenle seçmek olacak. İnsan kendisi ile düşünceleri aracılığı ile bütün gün konuşur, kendimizle kurduğumuz iletişimimiz özgüvenimiz ve mutluluğumuz gibi pek çok konuyu etkiler.

Geçtiğimiz günlerde uzunca bir Yarına not paylaşmıştım. “Kendi değerini bilmeyen maalesef hayatın da değerini bilemez. Duymak istediğinizi önce kendinize söyleyin, iyi ve güzel yönlerinizi kendinize kısaca hatırlatın, biraz daha fazla sevin kendinizi ve kendinize şefkatle yaklaşmayı ihmal etmeyin lütfen.”

İkinci anlaşma hiçbir şeyi kişisel olarak algılamamak. Bu anlaşmayı uygulamaya başladığınızda kızgınlık, hayal kırıklığı, üzüntü gibi hisleriniz oldukça azalacaktır.

Üçüncü anlaşma varsayımlarda bulunmayı bırakmak ile ilgilidir. Varsaymak yerine sormak her zaman daha iyi bir seçenektir.

Son anlaşma ise daima yapabildiğimizin en iyisini yapmak ile ilgilidir. Bu sadece iş veya hedefler anlamında ele alınmaması gereken çok derin bir cümle aslında. Yaşamak, sevmek, mutlu olmak gibi pek çok kavramı içerecek şekilde ele alınmalı.

Kendimizle yapacağımız anlaşmalar ve bu anlaşmalara uymak sandığımızdan çok daha önemlidir. Kendinizle yapacağınız anlaşmalara uyarsanız çok daha özgüvenli, huzurlu ve dengeli bir kişi haline gelirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş